OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Údržba trávníků » Sekání trávníku

Sekání trávníku


Bez stále ostrého nože nikdy nedocílíte dokonalého výsledkuJednou z důležitých podmínek k dosažení zdravého, vždy zeleného a hustého trávníku je používání kvalitní a vhodné (s ohledem na výměru trávníkové plochy) rotační, nebo vřetenové sekačky s důkladným sběrem travní hmoty. Nůž u rotační sekačky (bruste na úhel 30 -40 stupňů a to vždy ze shora dolů), nebo vřeteno u vřetenové sekačky je nutné mít vždy velmi ostré, v opačném případě konce useknuté trávy se roztřepí a zaschnou. Tím se trávník dostává do tzv. stresu, díky zaschlým koncům "zbělá", povrch
Hustota a barva trávníku závisí i na pravidelné seči změní barvu z tmavě zelené na světle zeleno-béžovou a budí dojem trávníku trpícího suchem, nedostatkem minerální výživy nebo v počátečním stavu napadení infekčním onemocněním. Trávník sekejte jen když je suchý a vždy jen o max.1/3 celkové výšce listů trávníku. Při snižování výšky přerostlého trávníku snižujte výšku listů sečí každý druhý den, ale vždy max. o 1/3 výšky listů a nejlépe za předpokladu dostatku minerální výživy a závlahy. Při seči se vyvarujte nasávání pevných částic (mulčovací Pro dokonalý vzhled trávníku je nutná seč maximálně jen o 1/3 výšky listůkůry, větviček aj.), dochází k okamžitému ztupení nožů, nebo vřetena. Jestliže omylem nůž zachytí např. kámen, okamžitě přerušte seč, proveďte kontrolu nože a poškození nože vzniklé úderem na pevný předmět přebrušte. Při seči nespěchejte, sekejte pomalu, rychlou chůzí za sekačkou čas sice ušetříte, ale s výsledkem sekání a následným vzhledem trávníku spokojeni nebudete. Nikdy nesekejte za vyšších teplot než 25 stupňů, i s ostrým nožem dojde k přinejmenším k zaschnutí konců listů. V době vyšších Postupné sesekávání přerostlého trávníku bez vizuálního úbytku dosáhnete pouze za předpokladu  dodržení všech zásad seče, včetně zabezpečení dostatku minerální výživy trávníkuletních teplot zvyšte výšku střihu listů i o několik cm, trávníkům které nemají automatické zavlažování prospěje výška listů i 8-10 cm. Nemožnost vyššího zvýšení výšky střihu listů je bohužel největším handicapem vřetenových sekaček.
Sekačka by měla být v kondici i po motorické stránce, důležité jsou dostatečné otáčky nože, především v návaznosti na pojezd. Sekačku pokud možno používejte jen na svůj trávník, výrazně tím omezíte riziko napadení chorobami trávníku předchozího uživatele. Sekačku i koš po seči  vždy od trávní hmoty důkladně očistěte, pokud je to možné i tekoucí vodou. Jestliže Vám údržbu provádí realizační firma,
Správná barva a hustota trávníku po závěrečné podzimní seči v polovině listopadunezdráhejte se ji požádat, aby Vám nakloněním sekačky filtrem nahoru ukázali jestli je sekací prostor a koš čistý a nehrozí tak přenos infekčního onemocnění, nebo zaplevelení z předchozí zahrady.
 PHM nalévejte do sekačky mimo trávník, v případě úniku paliva riskujete závažné poškození zasaženého místa.
Automatické sekačky mně k srdci moc nepřirostly, velmi mně vadí přílišné zaplstění trávníku způsobené jejich činností a reálné nebezpečí poškození trávníku sečí bez
Na svahy a obtížně sekatelná místa používejte kvalitní, lehké sekačky s dobrým sběrem trávyVašeho vědomí. Jestliže si v průběhu seče ztupí sekací planžetu (žiletku) třeba o větvičku, mulčovací kůru, kámen ale i o krtečinu, které jste si nevšimli, nebudete ještě ten samý den s vizuálním stavem trávníku spokojeni.


Sekání:

  • vždy jen suchého trávníku, vyjímkou jsou pozdní podzimní měsíce

  • Textilní vak do plastových košůvždy jen o 1/3 celkové výšky trávníku. Při postupném snižování výšky přerostlého trávníku sekejte každý druhý den
  • vyvarujte se nasávání pevných částic (mulčovací kůry, větviček aj.), dochází k ztupení nožů a vřeten sekaček
  • nespěchejte, sekejte pomalu, rychlou chůzí za sekačkou čas ušetříte, ale s výsledkem sekání a následným vzhledem trávníku spokojeni nebudete.

Vřetenová sekačka

Závěrečná podzimní seč by měla být o 1-2 cm nižší, než seč obvykláVřetenové ústrojí pracuje na principu nůžek. Na vodorovně se otáčejícím válci (tzv. vřetenu) se nacházejí ve šroubovici umístěné nože, což snižuje energetickou náročnost při sečení. Ve spodní části je fixní spodní nůž – protiostří , který tvoří „ druhou polovinu nůžek“. Při sečení je tráva přestříhávána mezi noži vřetene a spodním nožem – protiostřím. Vřetenové ústrojí nevytváří rovný povrch, na trávníku jsou drobné vlnky, kde jejich vzdálenost (sestřih) je ovlivněna: počtem nožů na vřetenu, pojezdovou rychlostí sekačky, Výška seče je závislá na její četnosti a klimatických podmínkách. Vyvarujte se konstantnímu nastavení výšky sekačkyotáčkami vřetena a jeho průměrem. Pokud je kosicí ústrojí správně nabroušeno a seřízeno, je výsledek perfektní, řez precizní a čistý, bez vzniku nežádoucích otřepů na listech.
Velkou nevýhodou je složité broušení vřetena a spodního nože, které by měla provádět pouze specializovaná firma. Dále není obvyklé, aby vřetenová sekačka měla možnost zvýšení výšky střihu na potřebnou "letní" výšku, nebo při postupném sesekání přerostlého trávníku.

Důkladným čištěním sběrného koše předcházíte zbytečnému zaplsťování trávníku. Dbejte na důkladnou hygienu trávníku

Rotační sekačka

Oddělení listů trávy je způsobeno úderem vodorovně se otáčejícího nože. Při otáčení nože vzniká v prostoru krytu nože podtlak, kterým je tráva narovnána a poté useknuta. Rotační sekačky nacházejí uplatnění na plochách, kde jsou nároky na finální vzhled relativně nižší. Nůž rotační sekačky bývá různě vytvarován podle toho, k jakému účelu slouží. Rotační ústrojí na rozdíl od vřetenové sekačky má poměrně malé náklady na Natrhané konce listů způsobené sečí tupým nožem, nebo vřetenem. Trávník tím poškodíte nejen po vizuální stránce. údržbu. Správné fungování rotačního ústrojí je  závislé na proudění vzduchu v ústrojí. Proto je nutné rotační kosicí ústrojí vždy řádně vyčistit a pravidelně nejlépe před každou sečí kontrolovat stav nožů. Tupé, nebo deformované nože mají za následek poškození rostlin a následně celkového vzhledu trávníku. Nůž je třeba brousit správným způsobem a to zezhora dolů, za předpokladu, že si ostří nepoškodíte od pevných předmětů v trávníku můžete úhel brusu snížit na 30 stupňů. V žádném případě nemůže být nůž Výsledek seče nesprávně fungující automatickou sekačkou. Nedostatečná seč a natrhané konce listů kazí celkový dojemnabroušen ze spodní strany. Ostří musí být rovné a to po celé své délce. Nezapomeňte na vyvážení nože a v případě nedostatku z těžší strany ubruste přebytečný materiál.

Sekání trávníkového koberce

První sekání by mělo proběhnout po 8-14 dnech od pokládky a to velmi opatrně.
Nebojte se nechat trávník v letním období vyšší, ušetříte závlahovou vodu a trávník lépe ochráníte před následky horkých dní. A navíc trávník s vyššími listy nevypadá vůbec špatně.Na požadovanou výšku se trávník seče postupně a s odstupem času. Maximální zkrácení trávníku při seči by mělo být o 1/3 výšky listů rostlin trávníku. V případě postupného snižování výšky seče (přerostlý trávník)  je vhodné sekat každý druhý den. 
Nutností je sekání za sucha kvalitní čistou (vymytou) sekačkou s ostrým vřetenem, nebo nožem, dále je nutné důsledně dodržovat hygienu trávníku - posekanouTakto vypadá nevymytá sekačka již druhý den po sekání mokrého trávníku. Pravidelnou hygienou sekačky provádíte nejen jednu z mnoha prevencí před vznikem infekčních chorob trávníkových rostlin, ale také zabezpečíte dokonalejší sběr odstřižků trávníku. hmotu co nejlépe sbírat, aby se omezilo plstnatění trávníku (čistit sběrný koš).

 

 Po dlouhé době opět aktuální

Chcete se naučit jak správně založit a udržovat trávníky? Proškolíme profesionály i uživatele.


Novinka:
* Travní směs budoucnosti odolávající zátěži, suchu a chorobám - MLD ARMANI STAR
* Ekologické odstraňování plevelů bez použití glyfosátů - InfraWeeder
* Komponenty pro profesionální závlahový systém pro profesionály i spotřebitele
* Zavlažovací vaky pro stromy
Zavlažovací vaky na stromy

 


E-shop
nejprodávanější zboží

* MLD Trávníková hnojiva
Travní směsi odolné suchu a chorobám
*  Mulčovací netkané textilie role a balíčky
*  Tkané textilie
Neviditelné obrubníkyNáš tip

Profesionální obrubníky Garden Diamond, Easy Diamond
, přímý dovoz od výrobce z USA 


Rozšířená nabídka:
* Potřeby pro zahrádkáře


           MAUKI
         MAUKI - oficiální distributor pro ČR 
  Oficiální distributor
            pro ČR

Krtek, hryzec?

víme jak na něj! 
Mauki, likvidátor hryzců, hrabošů a krtků

   www.mauki.sk

  informace pro zákazníky
         ze Slovenska


Nová cena pro přesný postřikovač Acuspray -17%

Profesionální postřikovač Acuspray


 Trávníková hnojiva, celoroční plány hnojení


Profesionální obrubník Garden Diamond

Netkané a tkané mulčovací textilie

Infekční onemocnění v trávníku

Plevel v trávníku


Profesionální postřikovače Techneat

Profesionální rozmetadla a sečky Spyker

Plastové obrubníky pro okraje trávníků a okrasné záhony

Vertikutace a jiné způsoby vyčesání plstě

Řízeně uvolňovaná hnojiva 
           Partnerský web
Jednorázová prostěradla

Masérka Lenka