Rovnání propískované a trávníkovým zakladačem zkultivované vegetační vrstvy

I když je propískovaná, zkultivovaná zemina sypká a velmi dobře se rovná – nepospíchejte! 
skupina 2Při průběžném rovnání a hutnění válcem do 80 kg (ideální válec je s možností napuštění cca. 80 litry vody) nechte plochu několikrát propršet, voda v hutnění zeminy vydatně pomáhá. Na rovnání můžete použít sestavu několika opracovaných prken různých délek (0,6 m – 2 m) ukotvených na vodící tyči, vzájemně a jednoduše vyměnitelných. Nebo se dobře pracuje s hliníkovými hráběmi o šířce 1 a 1,5 metru s rovnací a ztrhávací hranou. Při rovnání se vyvarujte všem nerovnostem, nejhorší jsou obliny, nebo prohlubně vedoucí k budoucím obrubníkům, nebo rychlý přechod na svah. Je potřeba si uvědomit, že i v tomto místě budete provádět údržbu vertikutátorem (…více o vertikutaci), kdy je potřeba, aby se nože stroje zařezávaly do horní vegetační vrstvy maximálně na hloubku 4 mm a to v celé šíři konstantně. Pokud je to možné trávní mírně vysvahujte cca.1cm na 1 metr pro odtok přebytečné povrchové vody směrem do okrasných záhonů, nebo do drenáže.
skupina 2Po tomto rovnání můžete instalovat rozvody a postřikovače automatického systému a obrubníky (…více k správnému výběru obrubníků na www.plastoveobrubniky.cz) a to pokud možno kolem celého budoucího trávníku.
Při výškovém usazení obrubníků i postřikovačů závlahového systému počítejte i s budoucí 0,5 cm zakládací vrstvou trávníkového substrátu. Jestliže jste plochu dobře srovnali a obrubníky správně zapustili, tak při závěrečném urovnání, které by mělo být samozřejmě do optických rovin, by měly protilehlé obrubníky v místech správné výšky zeminy vytvářet rovné spojnice bez oblin a prohlubní.

Jestliže v průběhu výše popsaného rovnání rovnání narostl na ploše jakýkoli plevel, proveďte v závislosti na hustotě zaplevelení lokální, nebo plošný postřik totálním herbicidem. Nechte účinnou látku působit až do stavu výrazného uvadnutí a tyto povadlé rostliny z povrchu půdy odstraňte.

Dalším navazujícím článkem je Příprava před výsevem trávníku