Kvalita trávníku s ohledem na jeho barvu a vitalitu ovlivněnou stresovým faktorem – vysokou teplotou

I v horkém letním období může být trávník vitálníNejdůležitějším faktorem ovlivňujícím naši spokojenost nad trávníkem je jeho zelená barva. U sportovních trávníků se spokojený pohled na zelený trávník kombinuje samozřejmě také i s jeho stavem využitelnosti ke hře. 
Klíčový faktor ovlivňující stres v letním období není jen teplota vzduchu, ale přímé sluneční záření a s tím související ohřev listů. Vzniklé vysoké zahřátí listů (způsobené slunečními infračervenými paprsky) coby organické hmotě rostlinám neprospívá a to z důvodu denaturace bílkovin (změna struktury bílkovin způsobené zvýšenou teplotou, změnou pH, chemickými, nebo fyzikálními vlivy. A tyto změny jsou většinou nevratné). 
S teplotou úzce souvisí i růstová křivka trávníku, která má dva vrcholy – výrazný jarní (květen-červen) a menší podzimní (září, říjen). V letním období je značný pokles růstu trávníku, za vysokých teplot se téměř i zastavuje. Rostlina se vysokým teplotám samovolně brání zavíráním pórů, tím se snaží především eliminovat ztráty vody. Tím ale zároveň brání přístupu oxidu uhličitého (důležitého pro fotosyntézu). Zavírání pórů je zoufalá snaha rostliny o přežití i za cenu snížené odolnosti právě proti extrémnímu počasí, což se projevuje na vizuálním vzhledu trávníku.

Za ideální pomoc rostlině zvládnout stres z vysokých teplot, zachovat její vitalitu a zároveň i odolnost proti chorobám v letním období je zabezpečit jen tolik živin, kolik v daném období rostliny trávníku potřebují. Respektování růstové křivky trávníkových rostlin v závislosti na teplotě patří mezi základní pravidla integrované ochrany trávníků.  Více informací najdete v celoročních plánech v závislosti na teplotě a růstovém potenciálu.