OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Údržba trávníků » Celoroční rady pro trávník

Co s trávníkem v březnu?

Po odtátí sněhové pokrývky a výskytu níže uvedených Masivní výskyt palušky travní a plísně sněžné u trávníku, který nebyl ošetřen fungicidem v podzimním obdobíinfekčních onemocnění, opatrně a jemně plastovými vějířovitými hráběmi rozrušte vzniklou krustu na které se již začínají tvořit mycelia bílé, nebo narůžovělé barvy. Tím umožníte vysychání povrchu vegetační vrstvy, růstu nových rostlinek a zároveň usnadníte průnik fungicidu do spodních vrstev rostlin trávníku.
Na celý trávník po uvedeném "pohrabání" v co nejkratší době aplikujte širokospektrální fungicid. Podmínkou je absence dešťových srážek v průběhu a následně několik hodin po postřiku. Nezapomeňte, že je velmi důležitý poměr mezi výměrou trávníkové plochy a množstvím fungicidu. Množství vody můžete v případě aplikace na vlhký trávník mírně snížit. Využijte tabulky zveřejněné na e-shopu u fungicidů Ortiva, nebo Rovral AquaFlo. V případě masivního napadení postřik do deseti dní opakujte.

Z infekčních onemocněních se v březnu může na trávnících v ČR vyskytnout: 

  1. Sněžná světlorůžová plísňovitost trav (Monographella nivalis)  ... podrobné informace...
  2. nebo velmi podobná Sněžná šedobílá (tyfulová) plísňovitost trav (Typhula incarnata) ... podrobné informace...
  3. Na trávnících s nedostatečnou minerální výživou jsou v tomto období jasně viditelné kruhy, nebo jejich části - jedná se o tzv. celoročně se vyskytující Čarodějnou kruhovitostí trávníku, neboli čarodějné kruhy (Marasmius oreades) ... podrobné informace...


Ošetření se provádí fungicidním přípravkem ve formě dispenzního koncentrátu. Převážně se jedná se o systémový fungicid (fungicidy jsou i kontaktní - vytvářejí ochrannou vrstvu na listech rostlin trávníku), kdy jsou účinné látky obsažené ve fungicidu rozváděny vnitřním systémem rostliny - proto při aplikaci nesmí postřik na Díky konstantní aplikaci 4 litrů/100m2 trávníku a viditelným pruhům od kol s pneumatikami po již projetých místech, se postřikovač Acuspray řadí mezi velmi přesné postřikovačelistech umrzat. Doporučená teplota vzduchu při aplikaci fungicidu by neměla klesnout pod 5C. Systémové fungicidy působí dlouhodobě, můžou tak zabránit vzniku nové infekce po dobu cca. 28 dnů u některých účinných látek i více.
V zimním období je velmi účinná likvidace škůdců z trávníku (krtků) a z okrasných záhonů (hryzců). Občas se jejich výskyt prolíná.
V období stabilních vyšších denních teplot za kterých již začíná trávník růst (cca. 10C) je možné aplikovat minerální výživu a to nejlépe dle celoročních plánu hnojení zveřejněných na našich stránkách www.travnikovahnojiva.cz (kde najdete i podrobné informace o trávníkových hnojivech).

 Námi doporučené celoroční plány hnojení trávníku

1. kombinace rychlerozpustného hnojiva s dlouhodobým celoročním hnojivem

BŘEZEN po odtátí sněhu opatrně narušte možnou vzniklou krustu jemným pohrabáním plastovými vějířovými hráběmi a aplikujte širokospektrální fungicid (na celou plochu). V případě razantnějšího napadení trávníku infekčním onemocněním postřik do cca. 10 dní opakujte. Trávník nahnojte rychlerozpustným trávníkovým hnojivem Sprint v dávce 25g/m2 a proveďte důkladnou zálivku.

2. kombinace rychlerozpustných hnojiv s dlouhodobými hnojivy

BŘEZEN- po odtátí sněhu opatrně narušte možnou vzniklou krustu jemným pohrabáním plastovými vějířovými hráběmi a aplikujte širokospektrální fungicid (na celou plochu). V případě razantnějšího napadení trávníku infekčním onemocněním postřik do cca. 10 dní opakujte. Trávník nahnojte rychlerozpustným trávníkovým hnojivem Sprint v dávce 25g/m2 a proveďte důkladnou zálivku.

3. komplexní hnojení výhradně dlouhodobými hnojivy

BŘEZEN- po odtátí sněhu opatrně narušte možnou vzniklou krustu jemným pohrabáním plastovými vějířovými hráběmi a aplikujte širokospektrální fungicid (na celou plochu). V případě razantnějšího napadení trávníku infekčním onemocněním postřik do cca. 10 dní opakujte.

4. komplexní hnojení  výhradně rychlerozpustnými hnojivy

BŘEZEN po odtátí sněhu opatrně narušte možnou vzniklou krustu jemným pohrabáním plastovými vějířovými hráběmi a aplikujte širokospektrální fungicid (na celou plochu). V případě razantnějšího napadení trávníku infekčním onemocněním postřik do cca. 10 dní opakujte. Trávník nahnojte rychlerozpustným trávníkovým hnojivem Sprint v dávce 25g/m2 a proveďte důkladnou zálivku. V případě dlouhé zimy proveďte tuto údržbu místo následující údržby trávníku v dubnu.

Celoroční úsporné plány pro trávníkové plochy malých výměr

5. komplexní hnojení výhradně dlouhodobými hnojivy úsporný plán

  • - pro trávníkové výměry do  250m2 při použití 15kg balení Garden Boom 

  • - nebo do výměry 330m2 při použití 20kg balení dlouhodobého obalovaného hnojiva Fenix 

BŘEZEN- po odtátí sněhu opatrně narušte možnou vzniklou krustu jemným pohrabáním plastovými vějířovými hráběmi a aplikujte širokospektrální fungicid (na celou plochu). V případě razantnějšího napadení trávníku infekčním onemocněním postřik do cca. 10 dní opakujte.

6. komplexní hnojení výhradně rychlerozpustnými hnojivy, úsporný plán pro trávníkové výměry do 130 m2

BŘEZEN po odtátí sněhu opatrně narušte možnou vzniklou krustu jemným pohrabáním plastovými vějířovými hráběmi a aplikujte širokospektrální fungicid (na celou plochu). V případě razantnějšího napadení trávníku infekčním onemocněním postřik do cca. 10 dní opakujte. Trávník nahnojte rychlerozpustným Profi trávníkovým hnojivem v dávce 30g/m2 a proveďte důkladnou zálivku. V případě dlouhé zimy proveďte tuto údržbu místo následující údržby trávníku v dubnu.

Likvidací hryzců zamezíte usychání stromů a keřů a podpoříte jejich zdravý a rovnoměrný růstV jarním a podzimním období je nejvhodnější doba
pro likvidaci krtků a hryzců ...více 

V případě napadení trávníku Vámi těžce identifikovatelným infekčním onemocněním, nebo budete-li mít potřebu jakýkoli jiný problém s trávníkem zkonzultovat, máte možnost zaslání fotografií problematickým míst na e-mail poradenstvi@travnik-realizace.czNezapomeňte uvést i telefonní číslo, v nejbližší možné době se Vám ozveme. Tato služba je po celý rok pro naše zákazníky bezplatná.

Doporučujeme navštívit naše informační weby
www.travnikovahnojiva.cz - základní čtyři celoroční plány hnojení trávníku a odborné pojednání o rychlerozpustných a dlouhodobých hnojivech
www.chorobytravniku.cz - prevence a léčba trávníku napadeného infekčním i neinfekčním onemocněním
www.selektivni-herbicidy.cz - jednoděložné, dvouděložné plevele v trávníku a boj s nimi (ve výstavbě)
www.mulcovaci-folie.cz - doporučený postup pro pokládání netkaných a tkaných textilií

nové stránky:
www.spyker.cz - modely všech řad přesných aplikátorů granulované minerální výživy, travních směsí, písku a soli značky Spyker vhodných pro trávníky zahrad rodinných domů, trávníky golfových a fotbalových hřišť.
www.plastoveobrubniky.cz - pojednání o vhodnosti správného výběru separačního obrubníku nejen mezi trávníkem a okrasným záhonem.

připravujeme:
www.technikaprotravnik.cz - souhrnná nabídka netradiční techniky usnadňující údržbu trávníkových ploch všech druhů.

 


 

 

Co s trávníkem v březnu?

 


 Krtek, hryzec?

víme jak na něj! Usmívající se
likvidace hryzce v zámeckém parku

 

 Trávníková hnojiva, celoroční plány hnojení


Netkané a tkané mulčovací textilie


Infekční onemocnění v trávníku

Plevel v trávníku

Profesionální rozmetadla a sečky Spyker

Plastové obrubníky pro okraje trávníků a okrasné záhony

Řízeně uvolňovaná hnojiva 


 Náš TIP          

Nejprodávanější zboží:
Mulčovací netkané textilie
Role a balíčky
Trávníková hnojiva
Hobby zahradní obrubník
Profesionální obrubníky Garden Diamond


 

 

 

 


   zahradní technikaInzerce
zahradní techniky