OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Údržba trávníků » Celoroční rady pro trávník

Pravidelná podzimní seč trávníkuCo s trávníkem v listopadu?

I pro měsíc listopad bychom rádi kladli důraz na úkony, kterých by se měli všichni "skalní trávníkáři" rozhodně vyvarovat.
1) V tomto pozdním období poměrně bohatém na dešťové srážky a vydatnou ranní rosu vertikutaci již neprovádějte. Jejím účelem je zbavit rostliny trávníku travní plsti (stařiny) vzniklé jednak chybou při údržbě trávníku (chybné seče, nadměrném proschnutí, nedostatku nebo nadbytku minerální výživy atd.) nebo infekčním onemocněním. Vertikutace se provádí za následujících předpokladů:

 • trávník má dostatek minerální výživy
 • jeho rostliny nejsou napadeny infekčním onemocněním
 • výška rostlin je 3-max. 4cm
 • horní vegetační vrstva musí být suchá, nebo jen mírně vlhká!

Provedená vertikutace trávníku ať motorovým, nebo elektrickým vertikutátorem v tomto období není k jeho prospěchu, spíše k jeho devastaci. Jestliže jste vertikutaci dosud neprovedli, nechte plsť (stařinu) v trávníku a proveďte následující opatření:

 • aplikujte minerální výživu s vysokým obsahem draslíku a nízkým podílem dusíku. Vzhledem k pozdnímu období použijte pouze  rychlerozpustné hnojivo  Agromix NK ve zvýšené dávce až na maximálních 40g/m2. Dlouhodobé  hnojivo Fenix Premium Autumn, Fenix Balanced Autumn, Multi K, Garden Boom Autumn se vzhledem k ekonomické stránce již nevyplatí aplikovat.
 • Rozhodně nepodceňte preventivní postřik širokospektrálními systémovými fungicidy, který odložte na co nejpozdější dobu (před sněhem a stálými teploty okolo a pod bodem mrazu) Rostliny trávníku musí mít možnost roztok s účinnou látkou do svých vnitřních systémů vstřebat, nesmí na jejích listech aplikovaný roztok namrzat. Systémová účinná látka tak bude rostlinu trávníku chránit po kritickou dobu výskytu infekčního onemocnění.

Důkladnou a správně provedenou vertikutaci provedete v jarním období za příznivých podmínek a v souladu s celoročními plány dle jednotlivých typů.

2) Od druhé poloviny října jsou výsevy a dosevy trávníků rizikové. S nástupem chladného a deštivého počasí nestačí nové rostliny zesílit, vytvořit dostatečný kořenový systém a nabrat dostatečnou dávku minerální výživy. Tyto nové rostliny jsou často napadány patogeny infekčních onemocnění. Je rozhodně vhodnější nechat výsev i dosev v této době na jaro příštího roku. Pouze v krajním případě je možné použít travní směs klíčící v chladném počasí pod názvem Quickston.

Přesný postřikovač Acuspray s deflektoremZ infekčních onemocněních se v listopadu může na trávnících v ČR vyskytnout: 

 1. Nízká pravděpodobnost Sněžná světlorůžová plísňovitost trav (Monographella nivalis) ... podrobné informace...  
 2. Velká pravděpodobnost Sněžná šedobílá (tyfulová) plísňovitost trav (Typhula incarnata) ... podrobné informace...
 3. Nízká pravděpodobnost Červená nitkovatost trav (red thread), Laetisaria fuciformis ... podrobné informace...
 4. Mykózy - Hlenky (slime moulds), Mucilago crustacea ... podrobné informace...
 5. Na trávnících s nedostatečnou minerální výživou jsou po celé vegetační období jasně viditelné kruhy, nebo jejich části - jedná se o tzv. celoročně se vyskytující Čarodějnou kruhovitostí trávníku, neboli čarodějné kruhy (Marasmius oreades) ... podrobné informace...
 6.  a rovněž již ustupující Bronzově hnědá ohniskovost trávníku (take-all patch), Gaumannomyces graminis ... podrobné informace...

Stále dodržujte preventivní opatření údržby trávníkových ploch, zejména je nutná:

 1. Pravidelná seč, důsledná hygiena sekačky, vhodné počasí v době seče a ostrý nůž v rotační, nebo vřeteno ve vřetenové sekačce. Více pojednání v článku Sekání trávníku.
 2. Časté odstraňování spadaného listí na trávník, pod listy stromů a keřů se rychle vytváří zárodky infekčního onemocnění.
 3. Pravidelná minerální výživavhodné poměry živin prvků N,P,K. Více na našich stránkách www.travnikovahnojiva.cz,
 4. Pravidelné sledování trávníku v ranních hodinách, kdy jsou díky rose viditelná mycelia patogenů.


Poloprofesionální kalibrovatelná sečkaHnojení trávníků (minerální výživa)

Tak jako v předchozích měsících nezapomeňte trávníku dodat dostatek minerální výživy (hnojení trávníků granulovanými hnojivy) a to nejlépe v souladu s celoročními plány hnojení, které jsme zveřejnili na stránkách www.travnikovahnojiva.cz (kde najdete i podrobné informace o trávníkových hnojivech, jejích typech a účinku). V případě zájmu o konzultaci můžete využít bezplatného poradenství na telefonním čísle 777 606065.


Námi doporučené celoroční plány hnojení trávníku výpis měsíc listopad

1. kombinace rychlerozpustného hnojiva s dlouhodobým celoročním hnojivem

ŘÍJEN, LISTOPAD - po tyto měsíce dostává trávník živiny díky obalovanému dusíku (u některých typů i draslíku) v podzimním dlouhodobém hnojivu.

LISTOPAD, PROSINEC – na celý trávník aplikujte preventivní dávku širokospektrálního fungicidu, nezapomeňte na zimu snížit výšku listů trávníku na 3-4 cm.2. kombinace rychlerozpustných hnojiv s dlouhodobými hnojivy

LISTOPAD - z kraje měsíce, nebo v pozdější době s výhledem teplejšího počasí proveďte nahnojení trávníkovým hnojivem Agromix NK v dávce 30 - max. 40 g/m2 a proveďte důkladnou zálivku.

LRozmetadlo Spyker S40-5020ISTOPAD, PROSINEC – na celý trávník aplikujte preventivní dávku širokospektrálního fungicidu, nezapomeňte na zimu snížit výšku listů trávníku na 3-4 cm.


3. komplexní hnojení výhradně dlouhodobými hnojivy

LISTOPAD, PROSINEC – na celý trávník aplikujte preventivní dávku širokospektrálního fungicidu, nezapomeňte na zimu snížit výšku listů trávníku na 3-4 cm4. komplexní hnojení  výhradně rychlerozpustnými hnojivy

LISTOPAD trávník nahnojte (aplikujte mezi 3-4 týdny po předchozím hnojení) trávníkovým hnojivem Agromix NK v dávce 30 - max. 40 g/m2 a proveďte důkladnou zálivku.

LISTOPAD, PROSINEC – na celý trávník aplikujte preventivní dávku širokospektrálního fungicidu, nezapomeňte na zimu snížit výšku listů trávníku na 3-4 cm.

Celoroční úsporné plány pro trávníkové plochy malých výměr - výpis měsíc listopad

5. komplexní hnojení výhradně dlouhodobými hnojivy úsporný plán

 • - pro trávníkové výměry do  250m2 při použití 15kg balení Garden Boom 
 • - nebo do výměry 330m2 při použití 20kg balení dlouhodobého obalovaného hnojiva Fenix 

LISTOPAD, PROSINEC – na celý trávník aplikujte preventivní dávku širokospektrálního fungicidu, nezapomeňte na zimu snížit výšku listů trávníku na 3-4 cm

6. komplexní hnojení výhradně rychlerozpustnými hnojivy, úsporný plán pro trávníkové výměry do 130 m2

LISTOPAD trávník nahnojte (aplikujte mezi 3-4 týdny po předchozím hnojení) trávníkovým hnojivem Agromix NK v dávce 30 - max. 40 g/m2 a proveďte důkladnou zálivku.

LISTOPAD, PROSINEC – na celý trávník aplikujte preventivní dávku širokospektrálního fungicidu, nezapomeňte na zimu snížit výšku listů trávníku na 3-4 cm.

V případě napadení trávníku Vámi těžce identifikovatelným infekčním onemocněním, nebo budete-li mít potřebu jakýkoli jiný problém s trávníkem zkonzultovat, máte možnost zaslání fotografií problematickým míst na e-mail poradenstvi@travnik-realizace.czNezapomeňte uvést i telefonní číslo, v nejbližší možné době se Vám ozveme. Tato služba je po celý rok pro naše zákazníky bezplatná.

Doporučujeme navštívit naše informační weby
www.travnikovahnojiva.cz - základní čtyři celoroční plány hnojení trávníku a odborné pojednání o rychlerozpustných a dlouhodobých hnojivech
www.chorobytravniku.cz - prevence a léčba trávníku napadeného infekčním i neinfekčním onemocněním
www.selektivni-herbicidy.cz - jednoděložné, dvouděložné plevele v trávníku a boj s nimi 
www.mulcovaci-folie.cz - doporučený postup pro pokládání netkaných a tkaných textilií
www.spyker.cz - modely všech řad přesných aplikátorů granulované minerální výživy, travních směsí, písku a soli značky Spyker vhodných pro trávníky zahrad rodinných domů, trávníky golfových a fotbalových hřišť.
www.plastoveobrubniky.cz - pojednání o vhodnosti správného výběru separačního obrubníku nejen mezi trávníkem a okrasným záhonem.
www.technikaprotravnik.cz - souhrnná nabídka netradiční techniky usnadňující údržbu trávníkových ploch všech druhů.

 


 

 

Co s trávníkem v listopadu?

 


 Krtek, hryzec?

víme jak na něj! Usmívající se
likvidace hryzce v zámeckém parku

 

 Trávníková hnojiva, celoroční plány hnojení


Netkané a tkané mulčovací textilie


Infekční onemocnění v trávníku

Plevel v trávníku

Profesionální rozmetadla a sečky Spyker

Plastové obrubníky pro okraje trávníků a okrasné záhony

Profesionální technika pro zakládání a údržbu trávníků

Řízeně uvolňovaná hnojiva 
           Partnerský web
Jednorázová prostěradla


 Náš TIP          

Nejprodávanější zboží:
Mulčovací netkané textilie
Role a balíčky
Trávníková hnojiva
Hobby zahradní obrubník
Profesionální obrubníky Garden Diamond


 

 

 


   zahradní technikaInzerce
zahradní techniky