OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Údržba trávníků » Celoroční rady pro trávník

Co s trávníkem v září?

V době stálého ochlazení a nástupu teplot bez výrazných výkyvů možnost infekčního onemocnění trávníkových ploch mírně ustupuje. Na jejich detekci  použijte naše stránky www.chorobytravniku.cz, nebo využijte možnost poradenství na tel. 777 606065, zaostřené fotografie postižených ploch vytvořené v ranních hodinách se zaměřením na mycelia posílejte na email poradenstvi@travnik-realizace.cz  ( a vždy uveďte Vaše telefonní číslo).
Poškození trávníku připomínající začínající infekční onemocnění může mít ale i jiné důvody. Mezi nejzákladnější patří mechanické poškození např. sekačkou (zejména tupým nožem), vandalismem, velmi podobné je popálení trávníku hnojivem, nebo nadměrnou dávkou fungicidu, nebo selektivního herbicidu. Dále bychom měli rozlišit infekci od fyzikálního poškození jako je např. poškození suchem a to i v podzimních měsících.

Z infekčních onemocněních se v září může na trávnících v ČR vyskytnout: 

 1. Velká pravděpodobnost Červená nitkovatost trav (red thread), Laetisaria fuciformis ... podrobné informace...
 2. Velká pravděpodobnost Dolarová skvrnitost, neboli drobná kulatá ohniskovost trávníku (dollar spot), Scelotinia homeocarpa ... podrobné informace...
 3. nebo příznaky a léčbou podobná (výskytem vzácnější) Fusariová spála trávníku, neboli drobnou plísňovitost trávníku (Fusarium foliar blight), Fusarium culmorum ... podrobné informace...
 4. Velká pravděpodobnost Travní rzi (graminikolní rzivost) ... podrobné informace...
 5. Nízká pravděpodobnost Sněžná světlorůžová plísňovitost trav (Monographella nivalis) ... podrobné informace...  
 6. Nízká pravděpodobnost Antraknóza trávníku (anthracnose), Glomerella graminicola ... podrobné informace...
 7. Nízká pravděpodobnost převážně u nově založených trávníků Pythiová spála trávníku (pythium blight), Pythium spp. ... podrobné informace...
 8. Nízká pravděpodobnost Suchá ohniskovost (skvrnitost) trávníku (local dry spots) ... podrobné informace...
 9. Mykózy - Hlenky (slime moulds), Mucilago crustacea ... podrobné informace...
 10. Na trávnících s nedostatečnou minerální výživou jsou po celé vegetační období jasně viditelné kruhy, nebo jejich části - jedná se o tzv. celoročně se vyskytující Čarodějnou kruhovitostí trávníku, neboli čarodějné kruhy (Marasmius oreades) ... podrobné informace...
 11.  a rovněž Bronzově hnědá ohniskovost trávníku (take-all patch), Gaumannomyces graminis ... podrobné informace...

Stále dodržujte preventivní opatření údržby trávníkových ploch, zejména je nutná:

 1. Pravidelná seč, důsledná hygiena sekačky, vhodné počasí v době seče a ostrý nůž v rotační, nebo vřeteno ve vřetenové sekačce. Více pojednání v článku Sekání trávníku.
 2. Kontrola a pravidelné odstraňování travní plsti, neboli vertikutace.
 3. Zálivka trávníku Více v článku Závlaha trávníku
 4. Pravidelná minerální výživavhodné poměry živin prvků N,P,K. Více na našich stránkách www.travnikovahnojiva.cz,
 5. Pravidelné sledování trávníku v ranních hodinách, kdy jsou díky rose viditelná mycelia patogenů.

V měsíci září za předpokladu co nejsušší horní části vegetační vrstvy je vhodné provést vertikutaci. Pokud je to možné, neodkládejte ji na následující měsíce. Při jejím provedení dodržujte prosím následující postup:
Před vertikutací nezapomeneme na postupné snížení výšky listů vždy jen maximálně o 1/3, samozřejmostí je čistá sekačka s ostrým nožem, nebo řádně nabroušeným vřetenem. Vertikutaci provádíme zásadně čistým! motorovým, nebo méně výkonným elektrickým strojem s noži (drátky jsou neúčinné!), vždy však jen do hloubky max. 4 mm. Docílíme toho tím, že si vertikutátor postavíme na rovnou plochu a vertikutační nůž na hřídeli natočíme kolmo dolů. Přední kolečka vertikutátoru potom musí být max. 4 mm nad terénem. Vertitutaci provádějte bez koše a připravte si jemné „vějířové“ plastové hrábě.Travní plsť připravená k odvozu
Travní plsť připravená k odvozuNejprve si opatrně vertikutátorem obkroužíme trávníkovou plochu těsně u kraje. Potom vertikutátorem provádíme rovnoběžné dráhy. Uvolněnou travní plsť vyhrabáváme plastovými vějířovitými hráběmi kolmo na směr dráhy stroje a nahromaděnou plsť odvezeme z trávníkové plochy. Při přímém pohledu na trávník nesmíme vidět suchou plsť, jen čisté rostliny a mírně zdrsněný povrch vegetační vrstvy. jestli tomu tak není provedeme křižnou vertikutaci, tzn. kolmo na předchozí dráhy. Uvolněnou stařinu opět kolmo na dráhy vyčešeme hráběmi a opět ručně odstraníme z trávníkové plochy. Teprve až potom plochu vysajeme sekačkou, rozhodně nezapomeneme na zvednutí sekačky o jeden stupeň oproti sekání před vertikutací. Po vertikutaci se totiž na povrch dostává vrchní vrstva zeminy včetně zrnek písku. Ty pak následně velmi rychle ztupí nůž. Proto musí nůž rotovat nad listy trávníku. Tupým nožem na minimálně 10 dní poškodíte vzhled trávníku a zastavíte růst posečených rostlin.

Fotografie k vertikutaci najdete ve fotogalerii.

 

Hnojení trávníků (minerální výživa)

Tak jako v předchozích měsících nezapomeňte trávníku dodat dostatek minerální výživy (hnojení trávníků granulovanými hnojivy) a to nejlépe v souladu s celoročními plány hnojení, které jsme zveřejnili na stránkách www.travnikovahnojiva.cz (kde najdete i podrobné informace o trávníkových hnojivech, jejích typech a účinku). V případě zájmu o konzultaci můžete využít bezplatného poradenství na telefonním čísle 777 606065.

Námi doporučené celoroční plány hnojení trávníku výpis září

1. kombinace rychlerozpustného hnojiva s dlouhodobým celoročním hnojivem

ZÁŘÍ za předpokladu vyschlé vrchní části vegetační vrstvy trávníku včetně listů (o výšce 3-4 cm), proveďte podzimní vertikutaci a to jednoduchou, nebo křižnou v závislosti na stupni zaplstění. Čistý trávník nahnojte podzimním dlouhodobým hnojivem o dávce 40-50g/m2, proveďte zálivku a pískování hrubším, nejlépe křemičitým pískem 0,5 kg/m2.

2. kombinace rychlerozpustných hnojiv s dlouhodobými hnojivy

SRPEN, ZÁŘÍ- za předpokladu vyschlé vrchní části vegetační vrstvy trávníku včetně listů (o výšce 3-4 cm), proveďte podzimní vertikutaci a to jednoduchou, nebo křižnou v závislosti na stupni zaplstění. Čistý trávník nahnojte podzimním dlouhodobým hnojivem o dávce 40g/m2, proveďte zálivku a pískování hrubším, nejlépe křemičitým pískem 0,5 kg/m2.

3. komplexní hnojení výhradně dlouhodobými hnojivy

SRPEN, ZÁŘÍ za předpokladu vyschlé vrchní části vegetační vrstvy trávníku včetně listů (o výšce 3-4 cm), proveďte podzimní vertikutaci a to jednoduchou, nebo křižnou v závislosti na stupni zaplstění. Čistý trávník nahnojte podzimním dlouhodobým hnojivem o dávce 40-50g/m2, proveďte zálivku a pískování hrubším, nejlépe křemičitým pískem 0,5 kg/m2.

4. komplexní hnojení  výhradně rychlerozpustnými hnojivy

SRPEN – ZÁŘÍ za předpokladu vyschlé vrchní části vegetační vrstvy trávníku včetně listů (o výšce 3-4 cm), proveďte podzimní vertikutaci a to jednoduchou, nebo křižnou v závislosti na stupni zaplstění. Čistý trávník nahnojte  rychlerozpustným trávníkovým hnojivem Sprint v dávce 25g/m2 (aplikujte mezi 3-4 týdny po předchozím hnojení) proveďte důkladnou zálivku a pískování hrubším, nejlépe křemičitým pískem 0,5 kg/m2.

Celoroční úsporné plány pro trávníkové plochy malých výměr - výpis září

5. komplexní hnojení výhradně dlouhodobými hnojivy úsporný plán

 • - pro trávníkové výměry do  250m2 při použití 15kg balení Garden Boom 
 • - nebo do výměry 330m2 při použití 20kg balení dlouhodobého obalovaného hnojiva Fenix 

SRPEN, ZÁŘÍ za předpokladu vyschlé vrchní části vegetační vrstvy trávníku včetně listů (o výšce 3-4 cm), proveďte podzimní vertikutaci a to jednoduchou, nebo křižnou v závislosti na stupni zaplstění. Čistý trávník nahnojte podzimním dlouhodobým hnojivem o dávce 40-50g/m2, proveďte zálivku a pískování hrubším, nejlépe křemičitým pískem 0,5 kg/m2.

6. komplexní hnojení výhradně rychlerozpustnými hnojivy, úsporný plán pro trávníkové výměry do 130 m2

SRPEN – ZÁŘÍ za předpokladu vyschlé vrchní části vegetační vrstvy trávníku včetně listů (o výšce 3-4 cm), proveďte podzimní vertikutaci a to jednoduchou, nebo křižnou v závislosti na stupni zaplstění. Čistý trávník nahnojte  rychlerozpustným Profi trávníkovým hnojivem v dávce 30g/m2 (aplikujte mezi 3-4 týdny po předchozím hnojení) proveďte důkladnou zálivku a pískování hrubším, nejlépe křemičitým pískem 0,5 kg/m2.

Defekty na trávníkové ploše (způsobené chybně provedenou vertikutací, nebo infekčním onemocněním) opravte dle článku Dosev lokální, nebo dosev plošný ve formě renovace trávníku. Na dosev a výsev máte čas do první poloviny října. Po této době je tato aktivita riziková z hlediska nebezpečí mortality rostlin napadených infekčním onemocněním.

V případě napadení trávníku Vámi těžce identifikovatelným infekčním onemocněním, nebo budete-li mít potřebu jakýkoli jiný problém s trávníkem zkonzultovat, máte možnost zaslání fotografií problematickým míst na e-mail poradenstvi@travnik-realizace.czNezapomeňte uvést i telefonní číslo, v nejbližší možné době se Vám ozveme. Tato služba je po celý rok pro naše zákazníky bezplatná.

Doporučujeme navštívit naše informační weby
www.travnikovahnojiva.cz - základní čtyři celoroční plány hnojení trávníku a odborné pojednání o rychlerozpustných a dlouhodobých hnojivech
www.chorobytravniku.cz - prevence a léčba trávníku napadeného infekčním i neinfekčním onemocněním
www.selektivni-herbicidy.cz - jednoděložné, dvouděložné plevele v trávníku a boj s nimi 
www.mulcovaci-folie.cz - doporučený postup pro pokládání netkaných a tkaných textilií
www.spyker.cz - modely všech řad přesných aplikátorů granulované minerální výživy, travních směsí, písku a soli značky Spyker vhodných pro trávníky zahrad rodinných domů, trávníky golfových a fotbalových hřišť.
www.plastoveobrubniky.cz - pojednání o vhodnosti správného výběru separačního obrubníku nejen mezi trávníkem a okrasným záhonem.
www.technikaprotravnik.cz - souhrnná nabídka netradiční techniky usnadňující údržbu trávníkových ploch všech druhů.

 


 

 

Co s trávníkem v září?

 


 Krtek, hryzec?

víme jak na něj! Usmívající se
likvidace hryzce v zámeckém parku

 

 Trávníková hnojiva, celoroční plány hnojení


Netkané a tkané mulčovací textilie


Infekční onemocnění v trávníku

Plevel v trávníku

Profesionální rozmetadla a sečky Spyker

Plastové obrubníky pro okraje trávníků a okrasné záhony

Profesionální technika pro zakládání a údržbu trávníků

Řízeně uvolňovaná hnojiva 
           Partnerský web
Jednorázová prostěradla


 Náš TIP          

Nejprodávanější zboží:
Mulčovací netkané textilie
Role a balíčky
Trávníková hnojiva
Hobby zahradní obrubník
Profesionální obrubníky Garden Diamond


 

 

 


   zahradní technikaInzerce
zahradní techniky