OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Údržba trávníků » Celoroční rady pro trávník

Co s trávníkem v prosinci?

"Čistý a zdravý trávník je ozdobou každé zahrady"

Výskyt převážně houbovitých chorob v intenzivně udržovaných trávnících všeho druhu od okrasného, rekreačního až po trávníku sportovního je poměrně častý a ochrana před těmito chorobami by měla být běžnou součástí základní údržby v průběhu celého vegetačního období trávníku. Převážně v ranních hodinách za zvýšené vlhkosti jsou na trávníku viditelné mycelia (podhoubí) infekce, která napomůžou druh infekčního onemocnění upřesnit. Více na www.chorobytravniku.cz 


Začínající plíseň sněžná způsobená nedostatečně odstraněným listím z okolních rostlin z trávníkuPostřik fungicidy provádějte pouze v případě napadení chorobou, preventivní postřiky zvyšují pozdější riziko rezistence na účinné látky obsažené ve fungicidech. Vyjímkou je preventivní podzimní a jarní postřik který zabrání napadení trávníku v kritické době - zejména kdy je ještě nezamrzlý trávník pod izolační sněhovou pokrývkou. Tímto preventivním postřikem rostliny trávníku lépe přečkají příznivou dobu pro vznik a rozšíření infekčního onemocnění.

Díky konstantní aplikaci 4 litrů/100m2 trávníku a viditelným pruhům od kol s pneumatikami po již projetých místech, se postřikovač Acuspray řadí mezi velmi přesné postřikovačeOšetření se provádí fungicidním přípravkem ve formě dispenzního koncentrátu. Převážně se jedná se o systémový fungicid (fungicidy jsou i kontaktní - vytvářejí ochrannou vrstvu na listech rostlin trávníku), kdy jsou účinné látky obsažené ve fungicidu rozváděny vnitřním systémem rostliny - proto při aplikaci nesmí postřik na listech umrzat. Doporučená teplota vzduchu při aplikaci fungicidu by neměla klesnout pod 5C. Systémové fungicidy působí dlouhodobě, můžou tak zabránit vzniku nové infekce po dobu cca. 28 dnů u některých účinných látek i více. Podzimní preventivní postřik u zdravého trávníku provádějte co nejpozději (před prvním sněhem, nebo celodenními mrazy).
Z infekčních onemocněních se v prosinci může na trávnících v ČR vyskytnout: 

 1. Sněžná světlorůžová plísňovitost trav (Monographella nivalis)  ... podrobné informace...
 2. nebo velmi podobná Sněžná šedobílá (tyfulová) plísňovitost trav (Typhula incarnata) ... podrobné informace...
 3. Na trávnících s nedostatečnou minerální výživou jsou v tomto období jasně viditelné kruhy, nebo jejich části - jedná se o tzv. celoročně se vyskytující Čarodějnou kruhovitostí trávníku, neboli čarodějné kruhy (Marasmius oreades) ... podrobné informace...

Je dobré dbát na prevenci, pár následujících rad může pomoci předejít vzniku infekčních chorob:

 1. vyvážené hnojení (správně zvolená minerální výživa)
 2. na jílovitých, nebo převážně písčitých půdách používat  dlouhodobě působící hnojiva
 3. na podzim nikdy nehnojit dusíkem (jarní nebo povertikutační hnojiva), vhodné hnojivo je v poměru min. dvojnásobného obsahu draslíku oproti dusíku.
 4. tzn. na podzim aplikujte vysoké dávky draslíku
 5. pokud to umožní podzimní počasí sekat jen suchou trávu
 6. nezhutňovat substrát, neválcovat
 7. odstraňovat stařinu, plsť (v listopadu vertikutaci již neprovádějte!)
 8. vyhnout se stresu trávníku (světlo, vzduch, voda atd.)
 9. zavlažovat noc-ráno, pozor ale na převlhčený půdní profil
 10. používat  vhodné travní směsi
 11. držet stabilní pH v půdě
 12. na podzim snížit výšku sekání, zejména při poslední seči
 13. pravidelně kontrolovat trávník
 14. provádět jarní a podzimní vertikutaci,  pískování

Minerální výživa trávníku:Přesná sečka Gandy

V měsící prosinci trávník již nehnojte, díky trvale nízkým teplotám se k trávníku, který je již ve vegetačním klidu žádná výživa nedostane. I po nástupu trvale nižších teplot (při kterých trávník přestává aktivně růst)  je nutné rostlinám trávníku dodat dostatek minerální výživy. 

S ohledem na vlastní zkušenosti sloučené s poznatky odborníků zabývajících se výzkumem výživy rostlin trávníků jsme pro Vás vypracovali čtyři doporučené celoroční plány hnojení trávníků. Každý měsíc Vás budeme podrobně seznamovat u všech čtyřech plánů s další aktuální údržbou. Prosím bez konzultace jednotlivé plány NEKOMBINUJTE! U každé varianty plánu hnojení uvádíme stupně náročnosti, kde A je nejvyšší stupeň. Stupeň C ale rozhodně není nedostatečný a to hlavně u vzhledu trávníku. Patříme totiž mezi náročné a jakýkoli jiný stav, než dokonalý, nás rozhodně neuspokojí. Vizwww.travnikovahnojiva.cz

Celoroční plány hnojení trávníku měsíční výpis - měsíc listopad:

1) kombinace rychlerozpustného hnojiva s dlouhodobým celoročním hnojivem

 • vzhled trávníku  C
 • časová náročnost  C
 • přesnost hnojení  B, C
 • finanční náročnost A

LISTOPAD, PROSINEC – na celý trávník aplikujte preventivní dávku širokospektrálního fungicidu, nezapomeňte na zimu snížit výšku listů trávníku na 3-4 cm.

 2) kombinace rychlerozpustných hnojiv s dlouhodobými hnojivy

 • vzhled trávníku  A, B
 • časová náročnost  B
 • přesnost hnojení  B
 • finanční náročnost A

LISTOPAD, PROSINEC – na celý trávník aplikujte preventivní dávku širokospektrálního fungicidu, nezapomeňte na zimu snížit výšku listů trávníku na 3-4 cm.

3) komplexní hnojení  výhradně dlouhodobými hnojivy

 • vzhled trávníku  B
 • časová náročnost  C
 • přesnost hnojení  C
 • finanční náročnost B

LISTOPAD, PROSINEC – na celý trávník aplikujte preventivní dávku širokospektrálního fungicidu, nezapomeňte na zimu snížit výšku listů trávníku na 3-4 cm

4) komplexní hnojení  výhradně rychlerozpustnými hnojivy

 • vzhled trávníku  A
 • časová náročnost  A
 • přesnost hnojení  A
 • finanční náročnost C

LISTOPAD, PROSINEC – na celý trávník aplikujte preventivní dávku širokospektrálního fungicidu, nezapomeňte na zimu snížit výšku listů trávníku na 3-4 cm.

Co s trávníkem v prosinci:

 • Před aplikací fungicidem je nutné odstranit z trávníku listí!Jestliže nebyla dosud provedena na Vašem trávníku podzimní vertikutace, neprovádějte ji. Raději dohlédněte na důkladně provedený preventivní postřik fungicidy, v případě masivního napadení postřik do 10 dní opakujte. Je velmi důležité, aby byl roztok na listy aplikován v době, kdy je teplota cca. 5 C a v brzké době nedojde k jejímu razantnímu snížení. Přebytečnou vlhkost z listů trávníku odstraňte např. širokým jemným smetákem, nebo snižet dávku vody v roztoku o 10-20%.
 • V tomto období již buďte k trávníku šetrní, nezapomeňte ale pečlivě a pravidelně odstraňovat listí. Právě Trávník by měl mít v zimním období výšku listů 3-4 cm!spadlé listí stejně jako první sníh vytváří ideální podmínky pro rozvoj infekčního onemocnění.
 • Při teplotách vyšších než 5C trávník stále roste, i když výrazně pomaleji. Sekejte již na nižší výšku tak, aby poslední sekání bylo na cca. 3-4cm.
 • V případě napadlé sněhové pokrývky se pohybujte po trávníku co nejméně a vždy volte jinou cestu, předejdete vzniku infekčního onemocnění trávníku.
 • Krtek na hrací ploše je díky jistému budoucímu sesedání vegetační vrstvy doslova hrozbouV zimním období je velmi účinná likvidace škůdců z trávníku (krtků) a z okrasných záhonů (hryzců). Občas se jejich výskyt prolíná.

V případě napadení trávníku Vámi těžce identifikovatelným infekčním onemocněním, nebo budete-li mít potřebu jakýkoli jiný problém s trávníkem zkonzultovat, máte možnost zaslání fotografií problematickým míst na e-mail poradenstvi@travnik-realizace.czLikvidací hryzců zamezíte usychání stromů a keřů a podpoříte jejich zdravý a rovnoměrný růstNezapomeňte uvést i telefonní číslo, v nejbližší možné době se Vám ozveme. Tato služba je po celý rok pro naše zákazníky bezplatná.

Doporučujeme navštívit naše informační weby
www.travnikovahnojiva.cz - základní čtyři celoroční plány hnojení trávníku a odborné pojednání o rychlerozpustných a dlouhodobých hnojivech
www.chorobytravniku.cz - prevence a léčba trávníku napadeného infekčním i neinfekčním onemocněním
www.selektivni-herbicidy.cz - jednoděložné, dvouděložné plevele v trávníku a boj s nimi (ve výstavbě)
www.mulcovaci-folie.cz - doporučený postup pro pokládání netkaných a tkaných textilií

 

 


 

 

Co s trávníkem v prosinci?

 


 Krtek, hryzec?

víme jak na něj! Usmívající se
likvidace hryzce v zámeckém parku

 

 Trávníková hnojiva, celoroční plány hnojení


Netkané a tkané mulčovací textilie


Infekční onemocnění v trávníku

Plevel v trávníku

Řízeně uvolňovaná hnojiva 


 Náš TIP          

Nejprodávanější zboží:
Mulčovací netkané textílie
Role a balíčky
Trávníková hnojiva

Hobby zahradní obrubník
Zahradní obrubníky Garden (Black) Diamond


 

 

 

 


   zahradní technikaInzerce
zahradní techniky