OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Údržba trávníků » Celoroční rady pro trávník

Co s trávníkem v říjnu?

Chladnější a na srážky bohatší období s sebou přináší infekční onemocnění trávníku jiného charakteru než jaké bylo typické v letním období. První náznaky mohou být podobné:

 • trávník má světle zelenou barvu, listy nerostou vzhůru
 • objevují se v ranních hodinách mycelia (podhoubí) různých tvarů a barev (vzhledem jako pavučinky, chomáčky, nebo jako plíseň na potravinách)
 • dochází k prosychání trávníku díky vzniklé hydrofobitě na vegetační vrstvě
 • zejména po seči je dobře viditelné poškození listů
 • plsť vyhrabaná z trávníku je cítit "po houbách"

I v tomto období je dobré dodržovat preventivní opatření, která mohou Váš trávník před patogeny do jisté míry ochránit.   

 1. Zálivka trávníku s důrazem na množství, čas a počasí v době aplikace. Zálivku provádějte výhradně v ranních hodinách, zálivkou ve večerních hodinách si infekční choroby na trávník přímo zvete. Pro trávník je rozhodně prospěšnější jedna vydatná zálivka ráno, než několikanásobná v nočních hodinách. Jedno z pravidel údržby trávníku je snaha docílit co nejsušší listy rostlin.
 2. Pravidelná minerální výživa s ohledem na roční období, její správné aplikační množství, vhodné poměry živin prvků N,P,K a správně zvolený typ hnojiva. Choroby se vyskytují nejen nedostatku živin, ale i při jejich přebytku. Více na našich stránkách www.travnikovahnojiva.cz, obsahující mj. i základní doporučené celoroční plány hnojení trávníku. V měsíci říjnu Váš trávník potřebuje zejména draslík! 
 3. Pravidelná seč s důrazem na její počet, výšku střihu, důslednou hygienu sekačky, počasí v době seče ( pokud je to možné, nesekejte mokrý trávník) a kvalitu střihu s ohledem na ostrý nůž v rotační, nebo vřeteno ve vřetenové sekačce. 
 4. Kontrola a odstranění travní plsti, neboli vertikutace.
  Více na stránkách www.vertikutacetravniku.cz. V této době by již měli být vertikutace hotové, neboť s pokročilou dobou bude čím dál obtížnější docílit základní podmínku vhodnosti vertikutace - suchá horní část vegetační vrstvy (suchá plsť) 
 5. Sledování okolních travnatých ploch a případě jejich napadení použít na svém trávníku raději preventivní dávku. Postřik fungicidem ať preventivní, nebo už po napadení infekcí by měl být proveden:
  a) s ohledem na přesnou detekci onemocnění (více na www.chorobytravniku.cza tím i výběrem správné účinné látky  
  b) doporučenou dávkou roztoku na trávníkovou výměru plochy (cca. 400 litrů/ha)  
  c) vhodnou dobou aplikace, vyvarujeme se případných teplot vzduchu nad 25C a případného deště do 6 hodin po aplikaci   
  d) výběrem vhodného postřikovače s dostatečným tlakem, který je  vybaven nejlépe vějířovitými tryskami

Z infekčních onemocnění se v měsíci říjnu může na trávnících v ČR vyskytnout: 

 1. Nízká pravděpodobnost Sněžná světlorůžová plísňovitost trav (Monographella nivalis) ... podrobné informace...
 2. Vysoká pravděpodobnost Červená nitkovatost trav (red thread), Laetisaria fuciformis ...podrobné informace...
 3. Na trávnících s nedostatečnou minerální výživou jsou po celé vegetační období jasně viditelné kruhy, nebo jejich části - jedná se o tzv. celoročně se vyskytující Čarodějnou kruhovitostí trávníku, neboli čarodějné kruhy (Marasmius oreades) ... podrobné informace...
 4. nebo nyní poměrně často se vyskytující Bronzově hnědá ohniskovost trávníku (take-all patch), Gaumannomyces graminis ... podrobné informace...
 5. Nízká pravděpodobnost Antraknóza trávníku (anthracnose), Glomerella graminicola ... podrobné informace...
 6. Nízká pravděpodobnost - u nově založených trávníků, nebo nadměrných výsevů velmi nebezpečná Pythiová spála trávníku (pythium blight), Pythium spp. ... podrobné informace...
 7. Nízká pravděpodobnost Dolarová skvrnitost, neboli drobná kulatá ohniskovost trávníku (dollar spot), Scelotinia homeocarpa ... podrobné informace...
 8. Vysoká pravděpodobnost Mykózy - Hlenky (slime moulds), Mucilago crustacea ... podrobné informace...

  

Poškození trávníku připomínající začínající infekční onemocnění může mít ale i jiné důvody. Mezi nejzákladnější patří mechanické poškození např. sekačkou, vandalismem, velmi podobné je popálení trávníku hnojivem, nebo nadměrnou dávkou fungicidu. Dále bychom měli rozlišit infekci od fyzikálního poškození jako je poškození suchem. Je dobré vědět, že ani důsledně dodržovaná prevence není předpokladem stálého 100% zdraví trávníku, převedeno na lidi, i sportovec důsledně dbající na svou životosprávu a hygienu, čas od času dostane chřipku, angínu, nebo jiné infekční onemocnění.


JPřesný postřikovač Acuspray s deflektoremednoduchá pravidla aplikace postřiku fungicidy:
Princip systémových fungicidů umožňuje účinným látkám prostoupení listy trávníkových rostlin do cévních svazků. Postřik se provádí tak, aby se na listech utvořily jemné krůpěje, které nebudou stékat. Tyto jemné kapičky roztoku do sebe rostlina v určité době v závislosti na teplotě nasaje. Proto by v době postřiku a po něm neměla být teplota vyšší než 25C! Pozor na dešťové srážky do 6 hodin od aplikace. Naopak, postřik se dá aplikovat po dešti, zásadní snížení účinku systémových fungicidů aplikovaných na mokré listy nebyly zaznamenány, přesto je vhodnější před aplikací kapky vody z listů odstranit (plachtou, širokým smetákem apod.). Z trávníku před postřikem odstraňte všechny překážky bránící průniku fungicidy - organického i anorganického charakteru.

V měsíci říjnu aktivně aplikujte minerální výživu (hnojení) nejlépe v souladu s celoročním plánem ...podrobné informace..., nebo přímo v eshopu.
V podzimním období je nejvhodnější hnojivo s výraznou dominancí draslíku, dusíkatým hnojivem svému trávníku spíše ublížíte. 

Hnojiva rychlerozpustná a dlouhodobá (v doporučeném pořadí):


V měsíci říjnu můžete v rámci údržby trávníku provést

 

V případě napadení trávníku Vámi těžce identifikovatelným infekčním onemocněním, nebo budete-li mít potřebu jakýkoli jiný problém s trávníkem zkonzultovat, máte možnost zaslání fotografií problematickým míst na e-mail poradenstvi@travnik-realizace.czNezapomeňte uvést i telefonní číslo, v nejbližší možné době se Vám ozveme. Tato služba je po celý rok pro naše zákazníky bezplatná. Nebo využijte možnost telefonické konzultace na čísle 777 606065.

Doporučujeme navštívit naše informační weby

 • www.mauki.cz - likvidátor krtků, hryzců a hrabošů určený nejen pro profesionální užití 
 • www.travnikovahnojiva.cz - základních šest celoročních plánů hnojení trávníku a odborné pojednání o rychlerozpustných a dlouhodobých hnojivech
 • www.chorobytravniku.cz - prevence a léčba trávníku napadeného infekčním i neinfekčním onemocněním
 • www.selektivni-herbicidy.cz - jednoděložné, dvouděložné plevele v trávníku a boj s nimi 
 • www.mulcovaci-folie.cz - doporučený postup pro pokládání netkaných a tkaných textilií
 • www.spyker.cz - modely všech řad přesných aplikátorů granulované minerální výživy, travních směsí, písku a soli značky Spyker vhodných pro trávníky zahrad rodinných domů, trávníky golfových a fotbalových hřišť.
 • www.plastoveobrubniky.cz - pojednání o vhodnosti správného výběru separačního obrubníku nejen mezi trávníkem a okrasným záhonem.
 • www.technikaprotravnik.cz - souhrnná nabídka netradiční techniky usnadňující údržbu trávníkových ploch všech druhů.
 • www.vertikutace-travniku.cz - vše o odstranění plsti, příprava trávníku, ideální doba provedení v závislosti na minerální výživě a různé techniky provádějící její uvolnění.
 • www.gardendiamond.cz - originální plastové obrubníky Diamond od tradičního výrobce z USA

 

 


 

 

Co s trávníkem v říjnu?

 


E-shop
nejprodávanější zboží

Mulčovací netkané textilie role a balíčky
Trávníková hnojiva
Hobby zahradní obrubník
Travní směsi
Profesionální zavlažovací hadice a postřikovače White Line


Náš tip

Profesionální obrubníky Garden Diamond
, přímý dovoz od výrobce z USA 

Novinka:
Rozprašovací mlžné a chladící brány

Rozšířená nabídka:
* Potřeby pro zahrádkáře


           MAUKI
         MAUKI - oficiální distributor pro ČR 
  Oficiální distributor
            pro ČR

Krtek, hryzec?

víme jak na něj! Usmívající se
Mauki, likvidátor hryzců, hrabošů a krtků

   www.mauki.sk

  informace pro zákazníky
         ze Slovenska


Nová cena pro přesný postřikovač Acuspray

Profesionální postřikovač Acuspray


 Trávníková hnojiva, celoroční plány hnojení


Profesionální obrubník Garden Diamond


Netkané a tkané mulčovací textilie


Infekční onemocnění v trávníku

Plevel v trávníku

Profesionální rozmetadla a sečky Spyker

Plastové obrubníky pro okraje trávníků a okrasné záhony

Vertikutace a jiné způsoby vyčesání plstě

Profesionální technika pro zakládání a údržbu trávníků

Řízeně uvolňovaná hnojiva 
           Partnerský web
Jednorázová prostěradla

Bateriový mycí stroj