OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Údržba trávníků » Celoroční rady pro trávník

Co s trávníkem v srpnu?

Nejčastěji se vyskytující infekční onemocnění trávníku v měsíci srpnu:

 1. Při ochlazení a poměrně vzácně Sněžná světlorůžová plísňovitost trav (Monographella nivalis) Pink Snow mold ... podrobné informace...
 2. Vysoká pravděpodobnost Červená nitkovatost trav (Laetisaria fuciformis) Red thread  ... podrobné informace...
 3. Vysoká pravděpodobnost Antraknóza trávníku (Colletotrichum graminicola) Anthracnose ... podrobné informace...
 4. Vysoká pravděpodobnost Pythiová spála trávníku (Pythium graminicola) Pythium Blight ... podrobné informace...
 5. Vysoká pravděpodobnost Padlí trav (Blumeria graminis) Powdery mildew ... podrobné informace...
 6. Vysoká pravděpodobnost choroby Listové skvrnitosti (Drechslera spp.) Drechslera s. leaf spot ... podrobné informace...
 7. Vysoká pravděpodobnost Hnědá ohniskovost trávníku (Rhizoctonia solani) Brown patch ... podrobné informace...
 8. Vysoká pravděpodobnost Travní rzi (Puccinia spp.) Rust ... podrobné informace...
 9. Vysoká pravděpodobnost Suchá ohniskovost trávníku, local dry spots ... podrobné informace...
 10. Vysoká pravděpodobnost Dolarová skvrnitost, neboli drobná kulatá ohniskovost trávníku (Sclerotinia homeocarpa) Dollar spot ... podrobné informace...
 11. Vysoká pravděpodobnost Fusariová spála trávníku, neboli drobná plísňovitost trávníku (Fusarium spp.) Fusarium blight ... podrobné informace...
 12. Vysoká pravděpodobnost Mykózy - Hlenky (Physarum spp.) Slime molds ... podrobné informace...
 13. Na trávnících s nedostatečnou minerální výživou jsou po celé vegetační období jasně viditelné kruhy, nebo jejich části - jedná se o tzv. celoročně se vyskytující Čarodějnou kruhovitost trávníku, neboli Čarodějné kruhy (Marasmius oreades) ... podrobné informace...
 14. a předchozímu onemocnění podobná Bronzově hnědá ohniskovost trávníku (Gaumannomyces graminis) Take-all patch ... podrobné informace...

Léčba trávníku napadeného infekčním onemocněním

Při komunikaci s námi a to nejen v otázkách léčby chorob trávníků prosím nezapomeňte na

 • fotografie (zaostřené) vkládejte do zpráv formou příloh, na MMS není možné reagovat
 • fotografie musí mít dostatečnou velikost pro kontrolu detailů
 • detaily nafoťte pod úhlem 45 stupňů z malé výšky
 • uveďte co nejpřesnější trávníkovou výměru (celého trávníku)
 • vždy připojte svůj kontaktní telefon

Z důvodu nárustu infekčních chorob trávníku se zvyšující se teplotou je vhodné dodržovat následující preventivní opatření:

 1. Pravidelná seč s důrazem na její počet, výšku střihu, důslednou hygienu sekačky, počasí v době seče a kvalitu střihu s ohledem na ostrý nůž v rotační, nebo vřeteno ve vřetenové sekačce. Více pojednání v článku Sekání trávníku. V pozdních podzimních měsících je vhodné snížit výšku střihu na 3-4 cm. Takto upravený trávník bude lépe vysychat a zabrání se tvoření tzv. krusty, pod kterou se vytváří ideální podmínky pro rozvoj infekce. Naopak při prvních příznacích infekčního onemocnění provedeme jako první pomoc zvýšení střihu trávníku.
 2. Kontrola a pravidelné odstraňování travní plsti, neboli vertikutace. Více na stránkách www.vertikutacetravniku.cz. Nejen po vertikutaci, ale měsíčních cyklech je vhodné provést pískování v množství cca. 0,5 kg/m2. Vhodný písek ke každoměsíčnímu pískování v eshopu.
 3. Zálivka trávníku s důrazem na množství, čas a počasí v době aplikace. Více v článku Závlaha trávníku.  Zálivkou ve večerních hodinách v letním horkém období si infekční choroby na trávník přímo zvete. Při pokusech, kdy je nutné simulovat chorobu a je nutný na trávníku její výskyt, je ideální udržovat listy trávníku vlhké. To se nejčastěji provádí zařízením na vytváření rosy, které mlžením udržuje listy trávníku mokré celý den i noc. Všeobecně platí rovnítko mezi vlhkostí a plísní. I rosa umožňuje roznášení mycélií a spór .V případě výskytu většího množství rosy na trávníku je vhodné provést její stírání – např. širokým jemným smetákem.
 4. Pravidelná minerální výživa s ohledem na roční období, její správné aplikační množství, vhodné poměry živin prvků N,P,K a správně zvolený typ hnojiva. Choroby se vyskytují nejen při nedostatku živin, ale i při jejich přebytku. Více na našich stránkách www.travnikovahnojiva.cz, obsahující mj. i základní doporučené celoroční plány hnojení trávníku.
 5. Výběr travních odrůd při založení, nebo rekonstrukcích trávníků více v článku Dosev lokální, nebo dosev plošný ve formě renovace trávníku s ohledem na jejich určení ( trávníky rekreační, okrasné a sportovní),  vhodnosti  jejich genetické výbavy  neboli šlechtěním pro dostatečnou odolnost proti infekčním onemocněním přirozeně se vyskytujících v dané oblasti. Vřele doporučujeme používat výhradně profi směsi nejen při zakládání travnatých ploch, ale i při jejich rekonstrukcích. Travní směsi v eshopu.
 6. Vhodnost umístění trávníku s ohledem na jeho zastínění, cirkulaci vzduchu a výsev pouze do řádně připravené vegetační vrstvy. Více v článku Kultivace vegetační vrstvy pro založení nového trávníku výsevem,...
 7. Sledování okolních travnatých ploch a případě jejich napadení použít preventivní dávku fungicidu. V počátečním stádiu je nemocná, nebo umírající vegetace viditelná speciálními Turfspy brýlemi.
 8. Postřik fungicidem ať preventivní, nebo už po napadení infekcí by měl být proveden:

a) s ohledem na přesnou detekci onemocnění a tím i výběrem správné účinné látky
b) doporučenou dávkou roztoku na trávníkovou výměru plochy (cca. 400 litrů/ha)
c) vhodnou dobou aplikace, vyvarujeme se teplot vzduchu nad 23C a to i několik hodin po aplikaci, kdy se systémy rostlin uzavírají  (ideální jsou časné ranní teploty, nebo pozdní večerní)
d) výběrem vhodného postřikovače s dostatečným tlakem, který je  vybaven nejlépe vějířovitými tryskami

Fungicidní ošetření trávníku:

I v měsíci srpnu se rozhodně vyvarujte použití fungicidů s účinnou látkou Azoxystrobin (obsažen např. ve fungicidu Ortiva). Použití této účinné látky je vhodné zkonzultovat, v době nastupujících teplot se zvyšuje riziko onemocnění, které Azoxystrobin přímo podporuje. Navíc při ročních opakovaných dávkách nezapomeňte na možnost rezistence patogenu.
Při postřiku systémovým fungicidem by měla být teplota vyšší než 10C a nižší než 23C a to i po několik hodin po něm. Při postřiku systémovým fungicidem by měla být teplota vyšší než 10C a nižší než 23C a to i po několik hodin po něm. Aby se účinné látky co nejvíce dostali do systémů v rostlinách je nutné, aby do 6 hodin po aplikaci nebyl nanesený fungicid odstraněn deštěm.  Postřik fungicidy se vždy provádí na celý trávník v roztoku s vodou v poměru cca. 4 litry na 100m2. Dávkování fungicidu je závislé na jeho druhu, co nejpřesnější trávníkové výměře a stupni napadení chorobou. Postřik se provádí ručními, zádovými nebo profesionálními přesnými postřikovačemi. Při použití ručních, nebo zádových je potřeba rychlost chůze a tlak kapaliny co nejvíce přizůsobit dávce 4 litry na 100m2.  Jen v tomto dávkování směsi vody a fungicidu budete mít jistotu jednak přesného rozmístění fungicidu (voda je jen nosný prvek) a dále budete mít jistotu následného nežádoucího stékání fungicidního roztoku z listu na půdní profil. Profesionální postřikovače Acuspray dávkují roztok s fungicidy v poměru 4 litry / 1m 2 automaticky a to bez ohledu na rychlost chůze.

Vertikutace :

Vertikutaci provádějte a načasujte v souladu s doporučeními na stránkách www.vertikutacetravniku.cz, vertikutaci můžete provádět dle potřeby. V době tropických teplot kdy hrozí následné proschnutí otevřeného trávníku vertikutaci odložte. Vytvořili byste tím další a mnohdy mocnější vrstvu plsti.
Účel vertikutace je především odstranění plsti uložené v trávníku a aby nedošlo i k násilnému vytrhání zdravých rostlin nutných k jeho případnému zahuštění je nutné dodržet několik podmínek:

 1. Trávník musí být zdravý (bez náznaků infekčních chorob) 
 2. V případě hnojení rychlerozpustnými hnojivy (více na www.travnikovahnojiva.cz ) by měla být vertikutace prováděnu 2-3 týdny po předchozím nahnojení
 3. V případě použití dlohodobých hnojiv načasujte vertikutaci dle celoročních plánů (výběr profesionálního celoročního plánu hnojení najdete na www.travnikovahnojiva.cz/, nebo na telefonu 777 606065 můžeme s Vámi vhodný plán zkonzultovat.
 4. Rostliny trávníku by měli mít výšku listů mezi 3-4 cm, spíše ke 3 cm (POZOR na vysoké teloty a následné proschnutí)
 5. A především musí být suchá vrchní část vegetační vrstvy (uvolněná plsť by měla být suchá)

Aplikace minerální výživy - hnojení:

V měsíci červenci není vhodný rozhoz křídového granulovaného vápence - viz. článek o použití křídových a dolomitických vápenců bez důkladného proměření pH vegetační vrstvy. Aplikování vápence jsme zahrnuli do všech celoročních plánů uveřejněných na www.travnikovahnojiva.cz


Kalibrovatelné sečky a rozmetadla

Hnojení trávníku:
aby investice do hnojení měla smysl, je vhodné trávníku dodávat minerální výživu pravidelně po celé vegetační období nejlépe v souladu s použitím vhodného celoročního plánu, kde vzhledem k zasílanému profesionálnímu plánu a postupu práce máte přesné informace o druhu vhodného hnojiva, dávce a následných doporučeních.
V měsíci červenci doporučím aplikovat následující hnojiva (výběr v závislosti na finančním nákladu a výkonu hnojiva pro dané období):

Rychlerozpustná hnojiva :
Trávníkové hnojivo Agromix MgO v eshopu
nebo v době déle trvajících vysokých teplot Trávníkové hnojivo Agromix NK v eshopu 

Dlouhodobá hnojiva - pomalu působící hnojiva:
Fenix Balanced Summer v eshopu
aplikace má smysl pouze z kraje měsíce srpna (pro srpen a září)

Dlouhodobá hnojiva - řízeně uvolňovaná hnojiva:
Fenix Premium Summer v eshopu
Fenix Pro All Season v eshopu
Garden Boom Summer v eshopu
aplikace všech uvedených hnojiv má smysl pouze z kraje měsíce srpna (pro srpen a září)

Nejdlouhodobější celoroční hnojivo:
Garden Boom Once a Year v eshopu
použití tohoto hnojiva bych vzhledem k pozdní době zvážil.

Ostatní rychlerozpustná i dlouhodobá hnojiva najdete v eshopu

  V případě napadení trávníku vámi těžce identifikovatelným infekčním onemocněním, nebo budete-li mít potřebu jakýkoli jiný problém s trávníkem zkonzultovat, máte možnost zaslání fotografií problematickým míst na e-mail poradenstvi@travnik-realizace.czNezapomeňte uvést i telefonní číslo, v nejbližší možné době se vám ozveme. Tato služba je po celý rok pro naše zákazníky bezplatná. Nebo využijte možnost telefonické konzultace na čísle 777 606065.

  Doporučujeme navštívit naše informační weby

  • www.mauki.cz - likvidátor krtků, hryzců a hrabošů určený nejen pro profesionální užití 
  • www.travnikovahnojiva.cz - základních šest celoročních plánů hnojení trávníku a odborné pojednání o rychlerozpustných a dlouhodobých hnojivech
  • www.chorobytravniku.cz - prevence a léčba trávníku napadeného infekčním i neinfekčním onemocněním
  • www.selektivni-herbicidy.cz - jednoděložné, dvouděložné plevele v trávníku a boj s nimi 
  • www.mulcovaci-folie.cz - doporučený postup pro pokládání netkaných a tkaných textilií
  • www.spyker.cz - modely všech řad přesných aplikátorů granulované minerální výživy, travních směsí, písku a soli značky Spyker vhodných pro trávníky zahrad rodinných domů, trávníky golfových a fotbalových hřišť.
  • www.plastoveobrubniky.cz - pojednání o vhodnosti správného výběru separačního obrubníku nejen mezi trávníkem a okrasným záhonem.
  • www.technikaprotravnik.cz - souhrnná nabídka netradiční techniky usnadňující údržbu trávníkových ploch všech druhů.
  • www.vertikutace-travniku.cz - vše o odstranění plsti, příprava trávníku, ideální doba provedení v závislosti na minerální výživě a různé techniky provádějící její uvolnění.
  • www.gardendiamond.cz - originální plastové obrubníky Diamond od tradičního výrobce z USA
  • www.techneat.cz - profesionální přesné postřikovače

   


   

  Co s trávníkem v srpnu?


  Novinka:
  Komponenty pro profesionální závlahový systém pro profesionály i spotřebitele

   


  Nová nižší cena:

  * České trávníkové koberce 125Kč/m2


  E-shop
  nejprodávanější zboží

  * Cenově nižší mulčovací netkané textilie role a balíčky

  * Mlžné brány 7,5 a 15 metrů
  * Tkané textilie
  Trávníková hnojiva
  Hobby zahradní obrubníky
  * Neviditelné obrubníky
  * Travní směsi
  Profesionální zavlažovací hadice a postřikovače White Line


  Náš tip

  Profesionální obrubníky Garden Diamond, Easy Diamond
  , přímý dovoz od výrobce z USA 

  * Mlžné brány 7,5 a 15 metrů


  Rozšířená nabídka:
  * Potřeby pro zahrádkáře


             MAUKI
           MAUKI - oficiální distributor pro ČR 
    Oficiální distributor
              pro ČR

  Krtek, hryzec?

  víme jak na něj! 
  Mauki, likvidátor hryzců, hrabošů a krtků

     www.mauki.sk

    informace pro zákazníky
           ze Slovenska


  Nová cena pro přesný postřikovač Acuspray -17%

  Profesionální postřikovač Acuspray


   Trávníková hnojiva, celoroční plány hnojení


  Profesionální obrubník Garden Diamond

  Netkané a tkané mulčovací textilie

  Infekční onemocnění v trávníku

  Plevel v trávníku


  Profesionální postřikovače Techneat

  Profesionální rozmetadla a sečky Spyker

  Plastové obrubníky pro okraje trávníků a okrasné záhony

  Vertikutace a jiné způsoby vyčesání plstě

  Profesionální technika pro zakládání a údržbu trávníků

  Řízeně uvolňovaná hnojiva 
             Partnerský web
  Jednorázová prostěradla

  Bateriový mycí stroj