OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Údržba trávníků » Celoroční rady pro trávník

Co s trávníkem v dubnu?

Fungicidní ošetření trávníku:

V měsíci dubnu by již mělo být provedeno zásahové, nebo preventivní ošetření trávníku fungicidy. Jestliže dosud provedeno nebylo je vhodné postřik dále neodkládat a fungicidy aplikovat za prvních vhodných podmínek - při postřiku systémovým fungicidem by měla být teplota vyšší než 10C a to i po několik hodin po něm. Aby se účinné látky co nejvíce dostali do systémů v rostlinách je nutné, aby do 6 hodin po aplikaci nebyl nanesený fungicid odstraněn deštěm.  Postřik fungicidy se vždy provádí na celý trávník v roztoku s vodou v poměru cca. 4 litry na 100m2. Dávkování fungicidu je závislé na jeho druhu, co nejpřesnější trávníkové výměře a stupni napadení chorobou. Postřik se provádí ručními, zádovými nebo profesionálními přesnými postřikovačemi. Při použití ručních, nebo zádových je potřeba rychlost chůze a tlak kapaliny co nejvíce přizůsobit dávce 4 litry na 100m2.  Jen v tomto dávkování směsi vody a fungicidu budete mít jistotu jednak přesného rozmístění fungicidu (voda je jen nosný prvek) a dále budete mít jistotu následného nežádoucího stékání fungicidního roztoku z listu na půdní profil. Profesionální postřikovače Acuspray dávkují roztok s fungicidy v poměru 4 litry / 1m 2 automaticky a to bez ohledu na rychlost chůze.

Raději ještě jednou připomínáme základní pravidla aplikace systémových fungicidů, nebo mixů (mix kontaktního a systémového fungicidu):
Princip systémových fungicidů umožňuje účinným látkám prostoupení listy trávníkových rostlin do cévních svazků. Postřik se provádí tak, aby se na listech utvořily jemné krůpěje, které nebudou stékat. Tyto jemné kapičky roztoku do sebe rostlina v určité době v závislosti na teplotě nasaje. Proto by v době postřiku a po něm neměla být u systémových fungicidů, které rozhodně doporučuji, teplota nižší než 10 C! Pozor na dešťové srážky do 6 hodin od aplikace. Naopak, postřik se dá aplikovat na mokrý trávník, zásadní snížení účinku systémových fungicidů aplikovaných na mokré listy nebyly zaznamenány, přesto je vhodnější před aplikací kapky vody z listů odstranit (plachtou, širokým smetákem apod.). Z trávníku před postřikem odstraňte všechny překážky bránící průniku fungicidy - organického i anorganického charakteru.

Před postřikem je nutné postižená místa jemně prohrabat plastovými vějířovitými hráběmiuvolněnou plsť odstanit z trávníku. 

Vertikutace :

Správného trávníkáře rozhodně nerozhodí kvílivé zvuky vertikutátoru ze sousedství. Předčasnou vertikutací ničemu nepomůžete, naopak se vám cesta k zapojenému trávníku oddálí a hlavně i prodraží. Vertikutaci provádějte a načasujte v souladu s doporučeními na stránkách www.vertikutacetravniku.cz
Účel vertikutace je především odstranění plsti uložené v trávníku a aby nedošlo i k násilnému vytrhání zdravých rostlin nutných k jeho následnému zahuštění je nutné dodržet několik podmínek:

 1. Trávník musí být zdravý (po fungicidním ošetření)
 2. V případě hnojení rychlerozpustnými hnojivy, nebo kombinacemi mezi rychlerozpustnými a dlouhodobými hnojivy (více na www.travnikovahnojiva.cz by měla být vertikutace prováděnu nejdříve 2-3 týdny po nahnojení
 3. Rostliny trávníku by měli mít výšku listů mezi 3-4 cm
 4. A především musí být suchá vrchní část vegetační vrstvy (uvolněná plsť by měla být suchá)

Aplikace minerální výživy - hnojení:

V časných jarních měsících, v době, kdy aplikace hnojiv není možná vzhledem k absenci zálivky a zároveň je zbytečná, neboť trávník nezačal aktivně růst - v této době je vhodný rozhoz křídového granulovaného vápence - viz. článek o použití křídových a dolomitických vápenců. Po rozhozu křídového vápence se zálivka neprovádí, při první dešťové srážce se granule vápence rychle rozloží. Aplikování vápence jsme zahrnuli do všech celoročních plánů uveřejněných na www.travnikovahnojiva.cz . Křídový vápenec neaplikujte později než v dubnu!


 Křídový granulovaný vápenec v eshopu


Kalibrovatelné sečky a rozmetadla

První hnojení trávníku:
aby hnojení mělo smysl, je nutná jeho aplikace v době, kdy jsou již teploty vyšší než 10C ( nejlépe i v noci) a trávník začíná růst. Ideální řešení je použít vhodný celoroční plán, kde vzhledem k zasílanému profesionálnímu plánu a postupu práce máte přesné informace o druhu vhodného hnojiva, dávce a následných doporučeních.
V měsíci dubnu doporučím aplikovat následující hnojiva:

Rychlerozpustná hnojiva :
Křídový vápenec je granulovanýTrávníkové hnojivo Sprint v eshopu
nebo Profi trávníkové hnojivo v eshopu 

Dlouhodobá hnojiva - pomalu působící hnojiva:
Fenix Balanced Spring v eshopu

Dlouhodobá hnojiva - řízeně uvolňovaná hnojiva:
Fenix Premium Spring v eshopu
Garden Boom Spring v eshopu

Nejčastěji se vyskytující infekční onemocnění trávníku v měsící dubnu:

 1. Nízká pravděpodobnost Sněžná světlorůžová plísňovitost trav (Monographella nivalis) ... podrobné informace...
 2. Vysoká pravděpodobnost Červená nitkovatost trav (Laetisaria fuciformis) Red thread  ... podrobné informace...
 3. Nízká pravděpodobnost Antraknóza trávníku (Colletotrichum graminicola) Anthracnose ... podrobné informace...
 4. Nízká pravděpodobnost Padlí trav (Blumeria graminis) Powdery mildew ... podrobné informace...
 5. Nízká pravděpodobnost choroby Listové skvrnitosti (Drechslera spp.) Drechslera s. leaf spot ... podrobné informace...
 6. Nízká pravděpodobnost Hnědá ohniskovost trávníku (Rhizoctonia solani) Brown patch ... podrobné informace...
 7. Nízká pravděpodobnost Rýhovatá snětlivost trav (Ustilago striiformis) Leaf Smuts ... podrobné informace...
 8. Na trávnících s nedostatečnou minerální výživou jsou po celé vegetační období jasně viditelné kruhy, nebo jejich části - jedná se o tzv. celoročně se vyskytující Čarodějnou kruhovitost trávníku, neboli Čarodějné kruhy (Marasmius oreades) ... podrobné informace...
 9. a předchozímu onemocnění podobná Bronzově hnědá ohniskovost trávníku (Gaumannomyces graminis) Take-all patch ... podrobné informace...

  V případě napadení trávníku vámi těžce identifikovatelným infekčním onemocněním, nebo budete-li mít potřebu jakýkoli jiný problém s trávníkem zkonzultovat, máte možnost zaslání fotografií problematickým míst na e-mail poradenstvi@travnik-realizace.czNezapomeňte uvést i telefonní číslo, v nejbližší možné době se vám ozveme. Tato služba je po celý rok pro naše zákazníky bezplatná. Nebo využijte možnost telefonické konzultace na čísle 777 606065.

  Doporučujeme navštívit naše informační weby

  • www.mauki.cz - likvidátor krtků, hryzců a hrabošů určený nejen pro profesionální užití 
  • www.travnikovahnojiva.cz - základních šest celoročních plánů hnojení trávníku a odborné pojednání o rychlerozpustných a dlouhodobých hnojivech
  • www.chorobytravniku.cz - prevence a léčba trávníku napadeného infekčním i neinfekčním onemocněním
  • www.selektivni-herbicidy.cz - jednoděložné, dvouděložné plevele v trávníku a boj s nimi 
  • www.mulcovaci-folie.cz - doporučený postup pro pokládání netkaných a tkaných textilií
  • www.spyker.cz - modely všech řad přesných aplikátorů granulované minerální výživy, travních směsí, písku a soli značky Spyker vhodných pro trávníky zahrad rodinných domů, trávníky golfových a fotbalových hřišť.
  • www.plastoveobrubniky.cz - pojednání o vhodnosti správného výběru separačního obrubníku nejen mezi trávníkem a okrasným záhonem.
  • www.technikaprotravnik.cz - souhrnná nabídka netradiční techniky usnadňující údržbu trávníkových ploch všech druhů.
  • www.vertikutace-travniku.cz - vše o odstranění plsti, příprava trávníku, ideální doba provedení v závislosti na minerální výživě a různé techniky provádějící její uvolnění.
  • www.gardendiamond.cz - originální plastové obrubníky Diamond od tradičního výrobce z USA
  • www.techneat.cz - profesionální přesné postřikovače

   


   

   

  Co s trávníkem v dubnu?


  Novinka:
  Komponenty pro profesionální závlahový systém pro profesionály i spotřebitele

   


  E-shop
  nejprodávanější zboží

  Mulčovací netkané textilie role a balíčky
  Trávníková hnojiva
  Hobby zahradní obrubník
  Travní směsi
  Rozprašovací mlžné a chladící brány
  Profesionální zavlažovací hadice a postřikovače White Line


  Náš tip

  Profesionální obrubníky Garden Diamond, Easy Diamond
  , přímý dovoz od výrobce z USA   Rozšířená nabídka:
  * Potřeby pro zahrádkáře


             MAUKI
           MAUKI - oficiální distributor pro ČR 
    Oficiální distributor
              pro ČR

  Krtek, hryzec?

  víme jak na něj! 
  Mauki, likvidátor hryzců, hrabošů a krtků

     www.mauki.sk

    informace pro zákazníky
           ze Slovenska


  Nová cena pro přesný postřikovač Acuspray -17%

  Profesionální postřikovač Acuspray


   Trávníková hnojiva, celoroční plány hnojení


  Profesionální obrubník Garden Diamond

  Netkané a tkané mulčovací textilie

  Infekční onemocnění v trávníku

  Plevel v trávníku


  Profesionální postřikovače Techneat

  Profesionální rozmetadla a sečky Spyker

  Plastové obrubníky pro okraje trávníků a okrasné záhony

  Vertikutace a jiné způsoby vyčesání plstě

  Profesionální technika pro zakládání a údržbu trávníků

  Řízeně uvolňovaná hnojiva 
             Partnerský web
  Jednorázová prostěradla

  Bateriový mycí stroj