OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Údržba trávníků » Celoroční rady pro trávník

Co s trávníkem v únoru?

I v měsíci únoru je trávník ve vegetačním klidu, není nutná žádná údržba s vyjímkou jeho sledování z důvodu značné pravděpodobnosti napadení infekčními chorobami obvzlášť v období oblev. Proto je vhodné dodržovat preventivní opatření, která mohou Váš trávník před patogeny způsobující infekční onemocnění do jisté míry ochránit.  

 1. Mycelium plísně sněžnéSledování okolních travnatých ploch a případě jejich napadení použít na svém trávníku raději preventivní dávku. Postřik fungicidem ať preventivní, nebo už po napadení infekcí by měl být proveden: a) s ohledem na přesnou detekci onemocnění (více na www.chorobytravniku.cza tím i výběrem správné účinné látky   b) doporučenou dávkou roztoku na trávníkovou výměru plochy (cca. 400 litrů/ha)   c) vhodnou dobou aplikace, vyvarujeme se případných teplot vzduchu pod 6 C a případného deště do 6 hodin po aplikaci    d) výběrem vhodného postřikovače s dostatečným tlakem, který je  vybaven nejlépe vějířovitými tryskami.
 2. Trávník napadený infekčním onemocněnímPřípadné zbytky listí odstraňte z trávníku jemnými plastovými vějířovitými hráběmi.
 3. Případný sníh neukládejte na trávník, pokud to není nutné nechoďte po něm. Jinak volte vždy jinou cestu, vyšlapaná cestička na zasněženém trávníku bude v jarním období s největší pravděpodobností infekcí postižena nejvíce. Pozor také při ošetření chodníků sousedících s trávníkem solí. Sůl rostlinám a nejen trávníků rozhodně neprospěje.

Z infekčních onemocnění se v měsíci únoru může na trávnících v ČR vyskytnout: 

 1. Vysoká pravděpodobnost Sněžná světlorůžová plísňovitost trav (Monographella nivalis) ... podrobné informace...
 2. Vysoká pravděpodobnost Sněžná šedobílá (tyfulová) plísňovitost trav (Typhula incarnata) ... podrobné informace...
 3. Na trávnících s nedostatečnou minerální výživou jsou po celé vegetační období jasně viditelné kruhy, nebo jejich části - jedná se o tzv. celoročně se vyskytující Čarodějnou kruhovitostí trávníku, neboli čarodějné kruhy (Marasmius oreades) ... podrobné informace...

 

Profesionální přesný postřikovač Acuspray s deflektoremJednoduchá pravidla aplikace postřiku fungicidy: Princip systémových fungicidů umožňuje účinným látkám prostoupení listy trávníkových rostlin do cévních svazků. Postřik se provádí tak, aby se na listech utvořily jemné krůpěje, které nebudou stékat. Tyto jemné kapičky roztoku do sebe rostlina v určité době v závislosti na teplotě nasaje. Proto by v době postřiku a po něm neměla být teplota nižší než 6 C! Pozor na dešťové srážky do 6 hodin od aplikace. Naopak, postřik se dá aplikovat po dešti, Deflektor zabraňující nežádoucímu úletu postřikované tekutinyzásadní snížení účinku systémových fungicidů aplikovaných na mokré listy nebyly zaznamenány, přesto je vhodnější před aplikací kapky vody z listů odstranit (plachtou, širokým smetákem apod.). Z trávníku před postřikem odstraňte všechny překážky bránící průniku fungicidy - organického i anorganického charakteru.

V měsíci únoru je trávník v období vegetačního klidu, kromě prventivních, nebo zásahových postřiků fungicidy s trávníkem nic neprovádějte.

 

V případě napadení trávníku Vámi těžce identifikovatelným infekčním onemocněním, nebo budete-li mít potřebu jakýkoli jiný problém s trávníkem zkonzultovat, máte možnost zaslání fotografií problematickým míst na e-mail poradenstvi@travnik-realizace.czNezapomeňte uvést i telefonní číslo, v nejbližší možné době se Vám ozveme. Tato služba je po celý rok pro naše zákazníky bezplatná. Nebo využijte možnost telefonické konzultace na čísle 777 606065.

Doporučujeme navštívit naše informační weby

 • www.mauki.cz - likvidátor krtků, hryzců a hrabošů určený nejen pro profesionální užití 
 • www.travnikovahnojiva.cz - základních šest celoročních plánů hnojení trávníku a odborné pojednání o rychlerozpustných a dlouhodobých hnojivech
 • www.chorobytravniku.cz - prevence a léčba trávníku napadeného infekčním i neinfekčním onemocněním
 • www.selektivni-herbicidy.cz - jednoděložné, dvouděložné plevele v trávníku a boj s nimi 
 • www.mulcovaci-folie.cz - doporučený postup pro pokládání netkaných a tkaných textilií
 • www.spyker.cz - modely všech řad přesných aplikátorů granulované minerální výživy, travních směsí, písku a soli značky Spyker vhodných pro trávníky zahrad rodinných domů, trávníky golfových a fotbalových hřišť.
 • www.plastoveobrubniky.cz - pojednání o vhodnosti správného výběru separačního obrubníku nejen mezi trávníkem a okrasným záhonem.
 • www.technikaprotravnik.cz - souhrnná nabídka netradiční techniky usnadňující údržbu trávníkových ploch všech druhů.
 • www.vertikutace-travniku.cz - vše o odstranění plsti, příprava trávníku, ideální doba provedení v závislosti na minerální výživě a různé techniky provádějící její uvolnění.
 • www.gardendiamond.cz - originální plastové obrubníky Diamond od tradičního výrobce z USA

 


 

 

Co s trávníkem v únoru?


Novinka:
Komponenty pro profesionální závlahový systém pro profesionály i spotřebitele

 


E-shop
nejprodávanější zboží

Mulčovací netkané textilie role a balíčky
Trávníková hnojiva
Hobby zahradní obrubník
Travní směsi
Rozprašovací mlžné a chladící brány
Profesionální zavlažovací hadice a postřikovače White Line


Náš tip

Profesionální obrubníky Garden Diamond
, přímý dovoz od výrobce z USA 


Rozšířená nabídka:
* Potřeby pro zahrádkáře


           MAUKI
         MAUKI - oficiální distributor pro ČR 
  Oficiální distributor
            pro ČR

Krtek, hryzec?

víme jak na něj! 
Mauki, likvidátor hryzců, hrabošů a krtků

   www.mauki.sk

  informace pro zákazníky
         ze Slovenska


Nová cena pro přesný postřikovač Acuspray -17%

Profesionální postřikovač Acuspray


 Trávníková hnojiva, celoroční plány hnojení


Profesionální obrubník Garden Diamond

Netkané a tkané mulčovací textilie

Infekční onemocnění v trávníku

Plevel v trávníku


Profesionální postřikovače Techneat

Profesionální rozmetadla a sečky Spyker

Plastové obrubníky pro okraje trávníků a okrasné záhony

Vertikutace a jiné způsoby vyčesání plstě

Profesionální technika pro zakládání a údržbu trávníků

Řízeně uvolňovaná hnojiva 
           Partnerský web
Jednorázová prostěradla

Bateriový mycí stroj