OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Údržba trávníků » Celoroční rady pro trávník

Co s trávníkem v dubnu?

Stav trávníku v březnu před první aplikací minerální výživy. Při dodržení důsledné údržby budou vaše náklady na uvedení trávníku do žádaného stavu minimální.Jestliže na vašem trávníku nebyla dosud provedena žádná jarní údržba pokračujte v následujícím postupu: při výskytu infekčního onemocnění (sněžné světlorůžová plísňovitost, nebo sněžná šedobílé (tyfulová) plísňovitosti trav), opatrně a jemně plastovými vějířovitými hráběmi rozrušte vzniklou krustu na které jsou zbytky mycelií bílé, nebo narůžovělé barvy. Tím umožníte vysychání povrchu vegetační vrstvy, růstu nových rostlinek a zároveň usnadníte průnik fungicidu do spodních vrstev rostlin trávníku.
Strojní rozčesávání tzv. drátkami, nebo vertikutaci v tomto případě rozhodně nedoporučuji! Nepodléhejte tzv. sousedským radám a ignorujte zvuky vertikutátorů devastující trávníkové plochy ve vašem okolí. Na vertikutaci musí být trávník připraven a to v souladu s celoročními plány minerální výživy.
Na celý trávník po uvedeném "pohrabání" v co nejkratší době aplikujte širokospektrální fungicid. Podmínkou je absence dešťových srážek v průběhu a následně několik hodin po postřiku. Nezapomeňte, že je velmi důležitý poměr mezi výměrou trávníkové plochy a množstvím fungicidu. Množství vody můžete v případě aplikace na vlhký trávník mírně snížit. Využijte tabulky zveřejněné na e-shopu u fungicidů Ortiva, nebo Rovral AquaFlo. V případě masivního napadení postřik do deseti dní opakujte.

Z infekčních onemocněních se v dubnu může na trávnících v ČR vyskytnout: 

 1. Sněžná světlorůžová plísňovitost trav (Monographella nivalis)  ... podrobné informace...
 2. Červená nitkovatost trav (red thread), Laetisaria fuciformis ... podrobné informace...
 3. Antraknóza trávníku (anthracnose), Glomerella graminicola ... podrobné informace...
 4. Na trávnících s nedostatečnou minerální výživou jsou v tomto období jasně viditelné kruhy, nebo jejich části - jedná se o tzv. celoročně se vyskytující Čarodějnou kruhovitostí trávníku, neboli čarodějné kruhy (Marasmius oreades) ... podrobné informace...
 5.  a rovněž Bronzově hnědá ohniskovost trávníku (take-all patch), Gaumannomyces graminis ... podrobné informace...


Ošetření se provádí fungicidním přípravkem ve formě dispenzního koncentrátu. Převážně se jedná se o systémový fungicid (fungicidy jsou i kontaktní - vytvářejí ochrannou vrstvu na listech rostlin trávníku), kdy jsou účinné látky obsažené ve fungicidu rozváděny vnitřním systémem rostliny - proto při aplikaci nesmí postřik na Díky konstantní aplikaci 4 litrů/100m2 trávníku a viditelným pruhům od kol s pneumatikami po již projetých místech, se postřikovač Acuspray řadí mezi velmi přesné postřikovačelistech umrzat. Doporučená teplota vzduchu při aplikaci fungicidu by neměla klesnout pod 5C. Systémové fungicidy působí dlouhodobě, můžou tak zabránit vzniku nové infekce po dobu cca. 28 dnů u některých účinných látek i více. S trvalým zvyšováním teplot se rovněž zvyšuje nebezpečí napadení trávníkových ploch infekčními onemocněními, věnujte prosím pozornost i prevenci.

Preventivní opatření před následky infekčních chorob:

 1. Pravidelná seč s důrazem na její počet, výšku střihu, důslednou hygienu sekačky, počasí v době seče a kvalitu střihu s ohledem na ostrý nůž v rotační, nebo vřeteno ve vřetenové sekačce. Více pojednání v článku Sekání trávníku. V pozdních podzimních měsících je vhodné snížit výšku střihu na 3-4 cm. Takto upravený trávník bude lépe vysychat a zabrání se tvoření tzv. krusty, pod kterou se vytváří ideální podmínky pro rozvoj infekce. Naopak při prvních příznacích infekčního onemocnění provedeme jako první pomoc zvýšení střihu trávníku.
 2. Kontrola a pravidelné odstraňování travní plsti, neboli vertikutace. Více v článku Vertikutace a Profesionální vertikutace (vertikutace - ilustrační video). Nejen po vertikutaci, ale měsíčních cyklech je vhodné provést Top dressing neboli pískování v množství cca. 0,5 kg/m2.
 3. Zálivka trávníku s důrazem na množství, čas a počasí v době aplikace. Více v článku Závlaha trávníku.  Zálivkou ve večerních hodinách v letním horkém období si infekční choroby na trávník přímo zvete. Při pokusech, kdy je nutné simulovat chorobu a je nutný na trávníku její výskyt, je ideální udržovat listy trávníku vlhké. To se nejčastěji provádí zařízením na vytváření rosy, které mlžením udržuje listy trávníku mokré celý den i noc. Všeobecně platí rovnítko mezi vlhkostí a plísní. I rosa umožňuje roznášení mycélií a spór .V případě výskytu většího množství rosy na trávníku je vhodné provést její stírání – např. širokým jemným smetákem.
 4. Pravidelná minerální výživa s ohledem na roční období, její správné aplikační množství, vhodné poměry živin prvků N,P,K a správně zvolený typ hnojiva. Choroby se vyskytují nejen při nedostatku živin, ale i při jejich přebytku. Více na našich stránkách www.travnikovahnojiva.cz, obsahující mj. i základní doporučené celoroční plány hnojení trávníku.
 5. Výběr travních odrůd při založení, nebo rekonstrukcích trávníků více v článku Profesionální rekonstrukce  (rekonstrukce trávníku - ilustrační video)  s ohledem na jejich určení ( trávníky rekreační, okrasné a sportovní),  vhodnosti  jejich genetické výbavy  neboli šlechtěním pro dostatečnou odolnost proti infekčním onemocněním přirozeně se vyskytujících v dané oblasti. Vřele doporučujeme používat výhradně profi směsi nejen při zakládání travnatých ploch, ale i při jejich rekonstrukcích. Více v článku Travní směsi.
 6. Vhodnost umístění trávníku s ohledem na jeho zastínění a výsev pouze do řádně připravené vegetační vrstvy. Více v článku Kultivace půdy travním zakladačem a Trávníkové zeminy a substráty.
 7. Sledování okolních travnatých ploch a případě jejich napadení použít preventivní dávku fungicidu. V počátečním stádiu je nemocná, nebo umírající vegetace viditelná speciálními Turfspy brýlemi.
 8. Postřik fungicidem ať preventivní (součást jarní a podzimní údržby), nebo už po napadení infekcí by měl být proveden:

a) s ohledem na přesnou detekci onemocnění a tím i výběrem správné účinné látky 
b) doporučenou dávkou roztoku na trávníkovou výměru plochy (cca. 400 litrů/ha) 
c) vhodnou dobou aplikace, vyvarujeme se teplot vzduchu nad 25C, kdy se systémy rostlin uzavírají a zároveň nízkých teplot způsobující namrzání roztoku fungicidu na listech 
d) výběrem vhodného postřikovače s dostatečným tlakem, který je  vybaven nejlépe vějířovitými tryskami

Poškození trávníku připomínající začínající infekční onemocnění může mít ale i jiné důvody. Mezi nejzákladnější patří mechanické poškození např. sekačkou, vandalismem, velmi podobné je popálení trávníku hnojivem, nebo nadměrnou dávkou fungicidu. Dále bychom měli rozlišit infekci od fyzikálního poškození jako je poškození suchem, nebo mrazem. Další poškození může být způsobeno larvami osnic, nebo tiplic, které se živí kořenovým systémem rostlin trávníku. Mladý trávník bez dostatečně vyvinutého kořenového systému dokáží naprosto zdecimovat. I tyto larvy mají v oblibě právě velmi vlhké prostředí, v kterém kladou svá vejce. 

Při neřešení problému napadení trávníkové plochy krtkem obecným budete později řešit celkovou rekonstrukci trávníkové plochy z důvodu její nerovnosti vzniklé sesedáním horní části vegetační vrstvy. V časném jarním období je velmi účinná likvidace škůdců z trávníku (krtků) a z okrasných záhonů (hryzců). Občas se jejich výskyt prolíná. Bohužel i po letošních nízkých teplotách je výskyt zejména krtků na trávnících všeho druhu masivní. Při neřešení tohoto problému budete později řešit celkovou rekonstrukci trávníkové plochy z důvodu její nerovnosti vzniklé sesedáním horní části vegetační vrstvy. Před zákrokem proti těmto škůdcům věnujte pozornost následující osvětě uvedenou v Nerostou Vám stromy dle Vašich představ? Je možné, že je likviduje hryzec a to bez viditelné známky jeho přítomnosti.článku "Likvidace hryzců, hrabošů a krtků".

Hnojení trávníků

V tomto období je již vhodná doba k aplikaci minerální výživy (hnojení trávníků) a to nejlépe dle celoročních plánu hnojení zveřejněných na našich stránkách www.travnikovahnojiva.cz (kde najdete i podrobné informace o trávníkových hnojivech, jejích typech a účinku). V případě zájmu o kunzultaci můžete využít bezpaltného poradenství uvedeném na telefonním čísle 777 606065.

Námi doporučené celoroční plány hnojení trávníku

1. kombinace rychlerozpustného hnojiva s dlouhodobým celoročním hnojivem

DUBEN za předpokladu vyschlé vrchní části vegetační vrstvy trávníku včetně listů (o výšce 3-4 cm), proveďte vertikutaci (nejdéle do třech týdnů po nahnojení Sprintem) jednoduchou, nebo křižnou v závislosti na stupni zaplstění. Po vertikutaci proveďte nahnojení dlouhodobým hnojivem Garden-Boom Once a Year v dávce 80-100 g/m2(aplikujte 3 týdny po předchozím hnojení). V případě předpokladu chladného jara a léta se držte dávkování 100g/m2. Po nahnojení proveďte zálivku a nezapomeňte na pískování hrubším, nejlépe křemičitým pískem 0,5 kg/m2.

2. kombinace rychlerozpustných hnojiv s dlouhodobými hnojivy

DUBEN- za předpokladu vyschlé vrchní části vegetační vrstvy trávníku včetně listů (o výšce 3-4 cm) proveďte vertikutaci (nejdéle do třech týdnů po nahnojení Sprintem) jednoduchou, nebo křižnou v závislosti na stupni zaplstění. Po vertikutaci proveďte nahnojení jarním dlouhodobým hnojivem v dávce 40g/m2(aplikujte 3 týdny po předchozím hnojení). Po nahnojení proveďte zálivku a nezapomeňte na pískování hrubším, nejlépe křemičitým pískem 0,5 kg/m2.

3. komplexní hnojení výhradně dlouhodobými hnojivy

DUBEN -za předpokladu vyschlé vrchní části vegetační vrstvy trávníku včetně listů (o výšce 3-4 cm), proveďte vertikutaci  jednoduchou, nebo křižnou v závislosti na stupni zaplstění. Po vertikutaci proveďte nahnojení jarním dlouhodobým hnojivem v dávce 40g/m2. Po nahnojení proveďte zálivku a nezapomeňte na pískování hrubším, nejlépe křemičitým pískem 0,5 kg/m2.

4. komplexní hnojení  výhradně rychlerozpustnými hnojivy

DUBEN za předpokladu vyschlé vrchní části vegetační vrstvy trávníku včetně listů (o výšce 3-4 cm), proveďte vertikutaci (nejdéle do třech týdnů po nahnojení Sprintem) jednoduchou, nebo křižnou v závislosti na stupni zaplstění. Po vertikutaci proveďte nahnojení Profi trávníkovým hnojivem v dávce 30g/m2 (aplikujte mezi 3-4 týdny po předchozím hnojení). Po nahnojení proveďte zálivku a nezapomeňte na pískování hrubším, nejlépe křemičitým pískem 0,5 kg/m2.

Celoroční úsporné plány pro trávníkové plochy malých výměr

5. komplexní hnojení výhradně dlouhodobými hnojivy úsporný plán

 • - pro trávníkové výměry do  250m2 při použití 15kg balení Garden Boom 

 • - nebo do výměry 330m2 při použití 20kg balení dlouhodobého obalovaného hnojiva Fenix 

DUBEN -za předpokladu vyschlé vrchní části vegetační vrstvy trávníku včetně listů (o výšce 3-4 cm), proveďte vertikutaci  jednoduchou, nebo křižnou v závislosti na stupni zaplstění. Po vertikutaci proveďte nahnojení jarním dlouhodobým hnojivem v dávce 40g/m2. Po nahnojení proveďte zálivku a nezapomeňte na pískování hrubším, nejlépe křemičitým pískem 0,5 kg/m2.

6. komplexní hnojení výhradně rychlerozpustnými hnojivy, úsporný plán pro trávníkové výměry do 130 m2

DUBEN za předpokladu vyschlé vrchní části vegetační vrstvy trávníku včetně listů (o výšce 3-4 cm), proveďte vertikutaci (nejdéle do třech týdnů po předchozím nahnojením Profi trávníkovým hnojivem) jednoduchou, nebo křižnou v závislosti na stupni zaplstění. Po vertikutaci proveďte nahnojení Profi trávníkovým hnojivem v dávce 30g/m2 (aplikujte mezi 3-4 týdny po předchozím hnojení). Po nahnojení proveďte zálivku a nezapomeňte na pískování hrubším, nejlépe křemičitým pískem 0,5 kg/m2.


Profesionálně provedená vertikutace:

Před vertikutací nezapomeneme na postupné snížení výšky listů vždy jen maximálně o 1/3, samozřejmostí je čistá sekačka s ostrým nožem, nebo řádně nabroušeným vřetenem. Vertikutaci provádíme zásadně čistým! motorovým, nebo méně výkonným elektrickým strojem s noži (drátky jsou neúčinné!), vždy však jen do hloubky max. 4 mm. Docílíme toho tím, že si vertikutátor postavíme na rovnou plochu a vertikutační nůž na hřídeli natočíme kolmo dolů. Přední kolečka vertikutátoru potom musí být max. 4 mm nad terénem. Vertitutaci provádějte bez koše a připravte si jemné „vějířové“ plastové hrábě.
Travní plsť připravená k odvozuNejprve si opatrně vertikutátorem obkroužíme trávníkovou plochu těsně u kraje. Potom vertikutátorem provádíme rovnoběžné dráhy. Uvolněnou travní plsť vyhrabáváme plastovými vějířovitými hráběmi kolmo na směr dráhy stroje a nahromaděnou plsť odvezeme z trávníkové plochy. Při přímém pohledu na trávník nesmíme vidět suchou plsť, jen čisté rostliny a mírně zdrsněný povrch vegetační vrstvy. jestli tomu tak není provedeme křižnou vertikutaci, tzn. kolmo na předchozí dráhy. Uvolněnou stařinu opět kolmo na dráhy vyčešeme hráběmi a opět ručně odstraníme z trávníkové plochy. Teprve až potom plochu vysajeme sekačkou, rozhodně nezapomeneme na zvednutí sekačky o jeden stupeň oproti sekání před vertikutací. Po vertikutaci se totiž na povrch dostává vrchní vrstva zeminy včetně zrnek písku. Ty pak následně velmi rychle ztupí nůž. Proto musí nůž rotovat nad listy trávníku. Tupým nožem na minimálně 10 dní poškodíte vzhled trávníku a zastavíte růst posečených rostlin. 
Fotografie k vertikutaci najdete ve fotogalerii.

Defekty na trávníkové ploše (způsobené předčasnou vertikutací, nebo infekčním onemocněním) opravte po vertikutaci následujícím způsobem:

Dosev lokální, nebo dosev plošný ve formě renovace trávníku

Rozdíl mezi výsevem a dosevem je jen v množství aplikovaného osiva, ve způsobu zapravení do substrátu, nebo použití strojního zapravení bez podpůrné vrstvy substrátu. Při dosevu již ošetřeného řídkého trávníku ( v důsledku infekčního onemocněnívýraznému proschnutí, plošnému rozšíření jednoděložných i dvouděložných plevelů) po vertikutaci můžete aplikovat až poloviční dávku regenerační (travní směs Regenerace, nebo Regenerace speciál) travní směsi oproti doporučené dávce při výsevu. 
Naseté osivo při lokálním dosevu je rozhodně dobré přikrýt vrstvičkou trávníkového substrátu, který poslouží jako ochrana travní směsi před ptactvem, pro svou zádržnost vody trávníkový substrát částečně ochrání tyto lokální plochy před zaschnutím a společně s aplikovaným hnojivem dodává osivu živiny. Navíc křemičitý písek, který substrát obsahuje, pomůže odlehčit vegetační vrstvu. Tuto vrchní vrstvu bez narušení rovnoměrnosti výsevku lehce a rychle vytvoříte aplikačním válcem (...více o válci rozrovnávajícím substrát). Travní směs při lokálních dosevech aplikujte buď ručním rozhozem, nebo přesnou sečkou. Na holých místech sejte v dávce normálního výsevu (… více množství výsevku v g/m2 v závislosti na ročním období)
Při plošných dosevech je postup obdobný, na čistou travnatou plochu bez infekčního onemocněníplevelů a plsti včetně prořezání vrchní části kořenového systému do 4mm – neboli po provedení vertikutace navezte bezplevelný trávníkový substrát pytlovaný v 50 litrových pytlích (…více trávníkový substrát balený), nebo v 2m3 bigbalech na paletě (…více trávníkový substrát bigbal), nebo volně ložený (…více trávníkový substrát volně ložený) a důkladně ho rozložte ve vrstvě 0,5-1cm se zaměřením na holá místa. Při „roztahování“ substrátu po trávníku používáme sestavu několika opracovaných prken různých délek (0,6m – 2m) ukotvených na vodící tyči, vzájemně a jednoduše vyměnitelných a zejména pro zapravení substrátu pod listy trávníkových rostlin pomůžou široké plastové vějířovité hrábě. Nebo použijte válec pro rychlé a přesné rozrovnání substrátu. Tento válec (...více o válci rozrovnávajícím substrát) můžete použít i po provedeném dosevu, kdy válcem vytvoříte tenkou vrstvu bez poškození rovnoměrnosti výsevu. Tím travní směs ochráníte před ptactvem, částečně před zaschnutím a podpoříte vzrůst rostlin živinami, které substrát obsahuje. 
U plošného dosevu a zejména pak při nadměrných dosevech nad 100m2 trávníkové plochy používejte výhradně přesné sečky s možností kalibrace (…více k aplikaci travních směsí v článku o výsevu). Zejména při nadměrném výsevu zapravte travní směs do trávníkového substrátu válcem do max. hmotnosti 80 kg a nezapomeňte na závlahu tak, jak je uvedeno v článku o výsevu (…více odstavec Válcování plochy po provedeném výsevu je zcela nezbytné) a v případě dosevů na svazích můžete použít také použít 40% stabilizační rašlový úplet (…více odstavec Založení trávníku výsevem na svazích – doplnění doporučení)

V případě napadení trávníku Vámi těžce identifikovatelným infekčním onemocněním, nebo budete-li mít potřebu jakýkoli jiný problém s trávníkem zkonzultovat, máte možnost zaslání fotografií problematickým míst na e-mail poradenstvi@travnik-realizace.czNezapomeňte uvést i telefonní číslo, v nejbližší možné době se Vám ozveme. Tato služba je po celý rok pro naše zákazníky bezplatná.

Doporučujeme navštívit naše informační weby
www.travnikovahnojiva.cz - základní čtyři celoroční plány hnojení trávníku a odborné pojednání o rychlerozpustných a dlouhodobých hnojivech
www.chorobytravniku.cz - prevence a léčba trávníku napadeného infekčním i neinfekčním onemocněním
www.selektivni-herbicidy.cz - jednoděložné, dvouděložné plevele v trávníku a boj s nimi 
www.mulcovaci-folie.cz - doporučený postup pro pokládání netkaných a tkaných textilií

nové stránky:
www.spyker.cz - modely všech řad přesných aplikátorů granulované minerální výživy, travních směsí, písku a soli značky Spyker vhodných pro trávníky zahrad rodinných domů, trávníky golfových a fotbalových hřišť.
www.plastoveobrubniky.cz - pojednání o vhodnosti správného výběru separačního obrubníku nejen mezi trávníkem a okrasným záhonem.

připravujeme:
www.technikaprotravnik.cz - souhrnná nabídka netradiční techniky usnadňující údržbu trávníkových ploch všech druhů.

 


 

 

Co s trávníkem v dubnu?

 


 Krtek, hryzec?

víme jak na něj! Usmívající se
likvidace hryzce v zámeckém parku

 

 Trávníková hnojiva, celoroční plány hnojení


Netkané a tkané mulčovací textilie


Infekční onemocnění v trávníku

Plevel v trávníku

Profesionální rozmetadla a sečky Spyker

Plastové obrubníky pro okraje trávníků a okrasné záhony

Řízeně uvolňovaná hnojiva 


 Náš TIP          

Nejprodávanější zboží:
Mulčovací netkané textilie
Role a balíčky
Trávníková hnojiva
Hobby zahradní obrubník
Profesionální obrubníky Garden Diamond


 

 

 

 


   zahradní technikaInzerce
zahradní techniky