OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Postupy » Travní směsi

Travní směsi

Nákup v eshopuMožnost nákupu travních směsí v e-shopu

Pro to, aby trávník splňoval požadavky nejnáročnějších klientů, musí mít tyto důležité vlastnosti: hustotu, odolnost vůči zatížení, malou tvorbu biomasy, rychlou regeneraci, odolnost vůči chorobám, dobrý vzhled ( šířka a barva listů) a snášenlivost nízkého sesekání.

travní směs

Rozhodující vliv na kvalitu trávníků má jejich druhové složení. Z charakteristiky jednotlivých travních druhů je zřejmé, že základ pro travních směsi pro okrasné a rekreační trávníky by měly tvořit kostřavy červené, které vytvářejí hustý a jemný drn.

 Travní odrůdy - porovnání velikostí


Tabulka složení ts profi 2017 zahradní a parkové realiazce Tabulka složení travních směsí
.

Tabulka složení ts profi 2017 fotbalová hřiště Tabulka složení travních směsí.

Tabulka složení ts profi 2017 golf Tabulka složení travních směsí.

 

Travní druh Počet semen na 1 kg Velikost semínka
Kostřava rákosovitá 420000 8,0 mm
Jílek vytrvalý 550000 7,0 mm
Kostřava červená 1200000 6,0 mm
Kostřava ovčí 1700000 5,0 mm
Lipnice luční 4200000 2,7 mm
Psineček výběžkatý 16000000 1,7 mm

 

Kostřava červená (Festuca rubra)

Kostřava červená

náleží k nejvýznamnějším trávníkovým druhům, je zastoupena ve všech typech trávníků. K jejím vlastnostem patří vytrvalost, odolnost vůči suchu a zastínění, dobré konkurenční schopnosti a malé náročnosti na živiny a klimatické podmínky. Kostřava červená vytváří hustý, pružný a jemný drn sytě zelené barvy. Neodolává dobře sešlapávání a při vyšší zátěži z trávníku ustupuje. V nezatěžovaných trávnících je velmi silná a ostatní druhy z porostu vytlačuje. Kostřava červená začíná růst velmi brzy na jaře a podílí se na svěží barvě trávníku, v letních měsících růst zpomaluje.  Nedostatkem vláhy kostřava červená šedne a zavadá. Po skončení suchého období rychle regeneruje.

- Kostřava červená trsnatá (Festuca rubra commutata)

řadí se mezi trsnaté trávy, je nižšího vzrůstu, má jemné úzké listy a vytváří velmi hustý travní koberec. Vyniká vytrvalostí, suchovzdorností, malou náročností na živiny a značnou konkurenční schopností. Na jaře se rychle probouzí a sytě zelenou barvu si ponechá po celou dobu vegetace, jen v letním období šedne a zavadá. Snáší sekání i pod 1 cm.

- Kostřava červená dlouze výběžkatá (Festuca rubra rubra)

má širší listy a vytváří nejvíc nadzemní i podzemní hmoty (je nejvrůstnější ). Je schopná množit se dlouhými podzemními výběžky na uprázdněná místa v trávníku a zaplňovat je . Od kostřavy červené trsnaté se liší tvorbou řidšího drnu.

- Kostřava červená krátce výběžkatá ( Festuca rubra trichophylla)

vytváří velmi krátké podzemní výběžky, charakterem růstu a tvorbou drnu se podobá více kostřavě trsnaté než dlouze výběžkaté ( liší se pouze změnami barevného odstínu).

Kostřava rákosovitá ( Festuca arundinacea)

tento trávní druh je díky globálnímu oteplování na vzestupu. Z botanického hlediska je blíže ke krátce výběžkatým travám, ale pokud je v trávníku v menším zastoupení, má snahu vytvářet drny. K jejím vlastnostem patří vytváření hustšího drnu s tmavě zelenou barvou. Nové odrůdy mají šířku listu srovnatelnou s jílkem vytrvalým, nebo s lipnicí luční. Vyznačuje se vysokou vytrvalostí, velmi dobře odolává suchu, protože je schopná přijímat vodu a živiny i z hlubších vrstev půdy. Častou sečí postupně mizí - bývá nahrazena jinými travními druhy. Lépe se jí daří při vyšší výšce sečení (od 5 cm výše). Na hnojení není příliš náročná, ale v intenzivně ošetřovaných trávnících jí prospívá pozdní podzimní přihnojení.

Kostřava ovčí (Festuca ovina)

jedná se o nenáročný travní druh s výskytem na extrémně suchých stanovištích, kde využívá svou schopnost přijímat živiny i při značně níkém pH půdy. V trávnících se Vyskytuje na místech zastíněných stromy, v zatěžovaných trávnících je vzácně. Kostřava ovčí je hustě trsnatá s vystouplým trsem a tenkým, temněji zbarveným listem. Trávník z kostřavy ovčí je mimořádně hustý, jemný a pružný, po většinu roku temně zelený. Je náchylná na kornatku travní (červená nitkovatost trav), odolává plísni sněžné. Předností kostřavy ovčí je malá tvorba hmoty, nevýhodou je menší odolnost proti zátěži a nevyhovuje ji nízké kosení.

Lipnice luční (Poa pratensis)

Lipnice luční

mezi její nejvýznačnější vlastnosti patří tvorba dlouhých podzemních výběžků. Listy má středně široké až široké, nové trávníkové odrůdy mají listy užší. V dobrých podmínkách plně vzchází až za 3-4 týdny po výsevu, proto je vhodná kombinace s jinými rychle klíčícími druhy (např. lipnice luční) pro omezení zaplevelení. V trávníku se vyvíjí pomalu a plného rozvoje dosahuje až ve třetím nebo čtvrtém roce. V porostu zaplňuje mezery mezi trsy a rychle vyplňuje všechna poškozená místa. Dobře snáší i silné zatěžování. Na jaře začíná růst velmi pozdě, proto se vhodně doplňuje s kostřavou červenou. V sušších podmínkách zůstává zelená. Sekání snáší nízké (2-3 cm), ale dobře roste i při sekání kolem 5-6 cm (nižší hustota trávníku). Hnojení je přímo závislé na zatěžování a četnosti sekání. Čím častější, tím větší nároky na potřebu živin.

Jílek vytrvalý (Lolium perenne)

Jílek vytrvalý

je jedním z nejrozšířenějších travních druhů. Vyznačuje se rychlým klíčením a vzcházením. V dobrých podmínkách vzchází už za týden po výsevu. Na počátku vývoje trávníku rychle zakrývá půdu, chrání ji před nadměrným vypařováním vody a omezuje zaplevelení. Na jaře a počátkem léta (díky vlhkému počasí) jílek vytrvalý roste velmi dobře a přispívá tak k pěknému vzhledu trávníku. V letním období se růst zastavuje a je často napadán houbovitými chorobami (rzí, červenou nitkovatostí). V tomto období je potřebná pravidelná zálivka, nebo listy jílku zaschnou a zhnědnou. V září nastává opět období intenzivního růstu. V druhé polovině října dochází opět k zpomalení růstu a opět stoupá nebezpečí napadení houbovými chorobami. Jílek vytrvalý potřebuje častější sekání, nejlépe na výšku 2-3 cm, jinak řídne a z trávníku ustupuje.

Psineček tenký (Agrostis capillaris)

žádná jiná tráva nevytváří tak hustý trávník. Má krátké podzemní i nadzemní výběžky. Po výsevu pomalu vzchází a plně vyvinutý drn vytváří většinou až v druhém roce. Je vytrvalý s vysokou konkurenční schopností. Na jaře se řadí mezi nejpozdnější trávy. Má úzké až středně široké listy, které se v průběhu roku zbarvují od šedozelené po žlutozelenou. Vytváří velmi hustý a jemný drn, který se může sekat až na výšku 4 mm. Nevýhodou psinečkového trávníku je jeho sklon k plstnatění, které se omezí pravidelným kosením trávníku a opakovanou vertikutací a aerifikací. V okrasných trávnících je vhodná kombinace s lipnicí luční.

Jílek mnohokvětý (Lolium multifrorum)

je přijatelný pouze ve směsích pro krajinné trávníky, kde svým rychlým vzcházením může zabránit erozi půdy a připravit lepší podmínky pro vzcházení ostatních trav.

Jetel plazivý (Trifolium repens)

je odolný k stresovým podmínkám (hlavně k suchu), je schopný dodávat do půdy dusík a tím částečně nahradit hnojení. V  trávnících se jetel plazivý dobře kombinuje s lipnicí luční a jílkem vytrvalým. Odrůdy pro trávníkové využití musí splňovat požadavky: menší nárůst hmoty, drobné lístky, schopnost snášet nízké sekání 2,5-3 cm pro sekání kvetoucích hlávek, které jsou lákadlem pro včely.

Bojínek luční (Phleum pratense)

patří mezi nejznámější pícní trávy s výskytem na vlhčích místech. Je odolný vůči nízkým teplotám a sešlapávání. Svým charakteristickým cibulkatým obrůstáním může narušit estetický dojem trávníku.

 


 

Chcete se naučit o svůj trávník profesionálně starat? Proškolíme Vás!


Novinka:
Komponenty pro profesionální závlahový systém pro profesionály i spotřebitele

 


Nová nižší cena:

* České trávníkové koberce 125Kč/m2


E-shop
nejprodávanější zboží

* Cenově nižší mulčovací netkané textilie role a balíčky

* Mlžné brány 7,5 metru
* Tkané textilie
Trávníková hnojiva
Hobby zahradní obrubníky
* Neviditelné obrubníky
* Travní směsi
Profesionální zavlažovací hadice a postřikovače White Line


Náš tip

Profesionální obrubníky Garden Diamond, Easy Diamond
, přímý dovoz od výrobce z USA 

* Mlžné brány 7,5 a 15 metrů


Rozšířená nabídka:
* Potřeby pro zahrádkáře


           MAUKI
         MAUKI - oficiální distributor pro ČR 
  Oficiální distributor
            pro ČR

Krtek, hryzec?

víme jak na něj! 
Mauki, likvidátor hryzců, hrabošů a krtků

   www.mauki.sk

  informace pro zákazníky
         ze Slovenska


Nová cena pro přesný postřikovač Acuspray -17%

Profesionální postřikovač Acuspray


 Trávníková hnojiva, celoroční plány hnojení


Profesionální obrubník Garden Diamond

Netkané a tkané mulčovací textilie

Infekční onemocnění v trávníku

Plevel v trávníku


Profesionální postřikovače Techneat

Profesionální rozmetadla a sečky Spyker

Plastové obrubníky pro okraje trávníků a okrasné záhony

Vertikutace a jiné způsoby vyčesání plstě

Profesionální technika pro zakládání a údržbu trávníků

Řízeně uvolňovaná hnojiva 
           Partnerský web
Jednorázová prostěradla

Bateriový mycí stroj