OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Údržba trávníků » Plíseň sněžná a Antraknóza – tradiční, celoroční choroby

Plíseň sněžná (fusarium) a Antraknóza – tradiční, celoroční choroby napadající především lipnici roční.

Fusarium - plíseň sněžná

Fusarium je široká skupina patogenů. Jejím společným znakem je viditelné napadání listů, rostlinu trávníku dokáže oslabit, nebo zahubit. Její vznik je v malých skvrnách, které se propojují a napadají rozsáhlé území.

Faktory ovlivňující výskyt fusaria:

 1. nadměrná vlhkost listů a plstě, je velmi důležité udržet listovou část a vrchní vegetační vrstvu co nejsušší. Rosu z listů je dobré především v podzimních měsících odstranit stahováním – širokým kartáčem, látkou připevněnou na tyči, nebo válcování lehkým válcem atd. Existují i chemické způsoby odstranění rosy na bázi smáčedel.
 2. omezený pohyb vzduchu – choroby začínají v místech kde je závětří, neboť proud vzduchu listy snáze vysouší .
 3. zastínění – v místech dopadu přímého slunečního záření je prostředí pro rostliny trávníku zdravější než zastíněná místa kde je rostlina oslabená nižší výkonností fotosyntézy a je další dobu ve vlhkém prostředí
 4. výška seče – choroby (široké spektrum) se nejčastěji vyskytují na nízkosečených plochách pro časté stresy způsobené sečí 
 5. fusariu prospívá zásadité prostředí – od 7,5pH je pro trávníky z hlediska chorob a příjmu výživy nevyhovující. Jako preventivní opatření v období příznivém pro fusarium se může provést okyselování listů zelenou skalicí zelená skalice v eshopu, nebo tekutého železa Liquid Iron - tekuté železo. Je důležité vědět, jaké pH má voda určená k zálivce (recyklovaná odpadní voda nebo vodovodní řád s vysokým pH atd.). Pozor i na aplikace vápna ve správném období, aplikace v pozdních podzimních měsících mohou fusariu prospívat. Více článek „Použití vápenců křídových a dolomitických v péči o intenzivně udržované trávníky“
 6. podstatné snížení výšky seče
 7. zajistit vyrovnanou výživu – hnojit správně zvoleným trávníkovým (ne zemědělským!) hnojivem nejlépe dle celoročních plánů zveřejněných na www.travnikovahnojiva.cz, nebo v eshopu v sekci trávníkových hnojiv, nebo můžete využít poradenství na telefonním čísle 777 606065. Nejčastější chybou způsobující právě plíseň sněžnou je hnojení hnojivem s velkým obsahem dusíku. Správný poměr mezi dusíkem a draslíkem v podzimních měsících (od října) je 1:2 (1dusík : 2draslík).
 8. odstraňování organické hmoty – nadměrná plsť úzce souvisí se vznikem fusaria a ostatních chorob. Více o způsobech a správném načasování odstraňování plstě najdete na stránkách www.vertikutacetravniku.cz .

Při napadení fusariem:

 1. jako první obranu proveďte zvýšení seče cca. o 25% pro lepší regeneraci trávníkových rostlin.
 2. Je vodné použití přípravku na bázi fosforitanu (phosphite) PO3, který způsobí tzv. nastartování imunitního systému rostliny, ideální je Pickup ( s manganem a železem) Pickup (+ mangan) v eshopu . 
 3. Fungicidní ochrana – postřik fungicidu obsahujícího účinné látky likvidující patogen způsobující chorobu. Více o léčbě trávníku napadeného plísní sněžnou najdete na odkazu Sněžná světlerůžová plísňovitost trav, včetně podrobného popisu pro kontrolu druhu choroby.

Fáze vývoje fusaria:

 1. V první fázi není napadení nijak zřetelné, v této fázi probíhá klíčení spór. To je vhodná doba pro aplikaci kapalného železa (zelená skalice, tekuté železo), smáčedla pro stahování rosy. Prvním předpokladem je chladné počasí. V tomto počasí se již nevyskytuje, nebo se utlumí aktivita mikrobiální prostředí a jiné organismy jako během roku, kdy je teplo, kdy toto prostředí a organismy brání rozvoji fusaria. 
 2. Rozrůstaní choroby pod listy trávníkových rostlin formou rozrůstání mycelia. V této fázi se choroba může velmi rychle rozšířit. Tato doba je již vhodná pro fungicidní dávku a vhodné opatření pro omezení rozvoje choroby je i stahování rosy. Tato fáze je vhodná stále pro aplikaci tekutého železa. 
 3. Napadená místa jsou výraznější a dochází k úhynu trávníkových rostlin ve středech postižených míst. Použití fungicidu zabraňuje rozšiřování choroby, brání dosud nenapadené listy. Více vhodná je aplikace přípravku na bázi fosforitanu PO3 – pod obchodním názvem Pickup. Tato aplikace zabrání růstu dalšího mycelia infekčního onemocnění. Fungicid tedy zabrání napadení nových listů – fosforitan zabrání dalšímu rozvoji infekčního onemocnění.
 4. Další a poslední fáze je již regenerační (regenerace trávníku)– opětovné zaplnění odumřelých středů trávníkovými rostlinami. Středy začínají zasychat a živé rostliny regenerovat. Postižená místa větších rozměrů je potřeba vyčesat a provést tzv. renovaci – více v článku "Dosev lokální, nebo plošný ve formě renovace trávníku". Samozřejmostí je doplnění dostatečného množství výživy.


Antraknóza

Nejvíce napadá trávníky se zastoupením lipnic, především lipnice roční. Antraknóza je infekční onemocnění trávníkových rostlin, které trpí nedostatkem dusíku.

Rozlišujeme dvě formy antraknózy:

 1. Napadení rostlin v teplém počasí - vyblednutí listů, kdy je jasně vidět zažloutnutí listů s viditelnými spóry (pod mikroskopem ostrých tvarů) připravených k napadání dalších listů dotykem, nebo např. pohybem mechanizace. Identifikace antraknózy není obtížná, na první pohled postižená místa vypadají jako popálené čáry v trávníku v tvaru jakoby projetí sekačky nebo popálené pruhy od projetí kol, kdy postižená místa mají barvu slámy (výrazně žluté barvy)
 2. Napadení trávníku antraknózou v chladném období – napadení se soustředí na růstový vrchol. Typický příznak napadení rostliny antraknózou je její jednoduché vytažení z půdy díky slabým kořenům hnědé barvy namísto bílých. Dále je typickým příznakem je hnědočerná barva základen – u počátku stonku (nad kořeny).

Preventivní opatření – zvýšené dávky dusíku pro rychlou regeneraci a odrůstání postižených částí rostlin, 
Zásahové opatření - jsou fungicidní postřiky společně se smáčedly.
Antraknózu podporuje (stejně jako předchozí fusarium) : zastínění, vlhko, malé proudění vzduchu a rosa

Jako ideální řešení v boji proti antraknóze je rovněž eliminace lipnice roční všemi možnými způsoby...více na www.selektivni-herbicidy.cz, jednoděložné plevele


 

Chcete se naučit jak správně založit a udržovat trávníky? Proškolíme profesionály i uživatele.


Novinka:
* Travní směs budoucnosti - MLD STAR
*
Podzimní trávníkové hnojivo - sleva 26%
* Ekologické odstraňování plevelů bez použití glyfosátů - InfraWeeder
* Komponenty pro profesionální závlahový systém pro profesionály i spotřebitele
* Zavlažovací vaky pro stromy
Zavlažovací vaky na stromy

 


Nová nižší cena:

Spyker - profesionální rozmetadla
* České trávníkové koberce 125Kč/m2


E-shop
nejprodávanější zboží

* Mulčovací netkané textilie role a balíčky
Trávníková hnojiva
*  
Tkané textilie
*  Hobby zahradní obrubníky
Neviditelné obrubníky
*  Travní směsi
*  
Mlžné brány 7,5 a 15 metrů
*  Profesionální zavlažovací hadice a postřikovače White Line


Náš tip

Profesionální obrubníky Garden Diamond, Easy Diamond
, přímý dovoz od výrobce z USA 


Rozšířená nabídka:
* Potřeby pro zahrádkáře


           MAUKI
         MAUKI - oficiální distributor pro ČR 
  Oficiální distributor
            pro ČR

Krtek, hryzec?

víme jak na něj! 
Mauki, likvidátor hryzců, hrabošů a krtků

   www.mauki.sk

  informace pro zákazníky
         ze Slovenska


Nová cena pro přesný postřikovač Acuspray -17%

Profesionální postřikovač Acuspray


 Trávníková hnojiva, celoroční plány hnojení


Profesionální obrubník Garden Diamond

Netkané a tkané mulčovací textilie

Infekční onemocnění v trávníku

Plevel v trávníku


Profesionální postřikovače Techneat

Profesionální rozmetadla a sečky Spyker

Plastové obrubníky pro okraje trávníků a okrasné záhony

Vertikutace a jiné způsoby vyčesání plstě

Řízeně uvolňovaná hnojiva 
           Partnerský web
Jednorázová prostěradla

Masérka Lenka

Bateriový mycí stroj