OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Postupy » Hydrofobnost půdy

Hydrofobnost půdy dokáže výrazně ovlivnit efektivnost závlahy trávníku

poradenství.jpg Více informací ke smáčedlům obdržíte na telefonu 777 606065

SWR (soil water repellency) neboli hydrofobnost půdy se vyskytuje na všech druzích půdy. Příčin může být několik, nejčastěji jde o organickou hmotu vznikající činností půdních hub a dalších mikroorganismů. Může být způsobena vymýváním vosku z listů, jehličí nebo pouhým rozkladem kořenů. Přímo v trávníku urychluje a využívá proces vzniku hydrofobnosti nejvíce kostřava červená z důvodu zvýšení konkurenčního tlaku vůči jiným rostlinám. Vyloučené organické látky pokryjí povrch půdních částic a zapříčiní jejich obtížnou smáčitelnost. Po zvlhčení a opětovném vysušení dochází v půdě k vytvoření hydrofobního povlaku, díky kterému na sebe velmi obtížně váže vodu.Extrémě hydrofobní půda v oblasti Silvertonu v Austrálii

Extrémě hydrofobní půda v oblasti Silvertonu v Austrálii. Ukazatel signalizuje
řidičům výšku vody, která se vyschlým říčním tokem v době dešťů valí po nenasákavé půdě.

Trávníky a to  jakéhokoli druhu a stáří hydrofobnosti nejsou ušetřeny, právě naopak. Nejčastěji se s tímto jevem setkáváme v substrátech (obsahující rašelinu) a v písčitých půdách ( pozor na písek těžený pod borovými lesy. Vosk z jehličí obaluje zrnka hydrofobním povlakem. Pro vznik hydrofobity stačí jen 3% hydrofobních zrn), které se pro dobrou propustnost a odolnost proti zhutnění využívají při zakládání a pěstování trávníků.
U trávníků se SWR týká především problému obtížného přijímání vody, která obtéká hydrofobní oblasti s důsledkem zvýšeného povrchového odtoku a vzniku preferenčních (výhodnějších) cest ve vegetační vrstvě trávníku. Následky jsou jasné.  Snížená zádržnost vody negativně ovlivňuje efektivitu hnojení a tím dochází ke snížení produkce rostlin obsažených v trávníku.  Hydrofobnost půdy tak výrazně snižuje efektivnost všech druhů závlah.

Stupeň hydrofobnosti na půdě poznáte tzv. kapkovou zkouškou. Kapku umístíte na povrch suché půdy a čas, který kapka potřebuje ke vsáknutí, určuje jak hydrofobní půdu testujete. Při tomto testu mějte na mysli, že hydrofobnost je především ve vrchních vrstvách půdy, tedy ve vrstvách, které obsahují nejvíce organických hmot. Příznaky hydrofobnosti se s hloubkou půdního profilu snižují.

  5s.-1minuta 1 minuta–10 minut 10 minut–1 hodina nad1 hodinu
slabě hydrofobní x      
silně hydrofobní   x    
velmi silně hydrofobní     x  
extrémně hydrofobní       x

Hydrofobní půda negativně ovlivňuje trávníky ve formě vzniku suché skvrnitosti. Na postiženém trávníku se objevují suché, ostře ohraničené skvrny nepravidelného tvaru, kterými při závlaze voda nevsakuje a povrchově odtéká. A tak v místech, kde je půda postižená suchou skvrnitostí, zůstává bezprostředně po závlaze vegetační vrstva zcela suchá. Suchá skvrnitost se projevuje většinou třetí rok od založení trávníku. Při zanedbání vertikutace ( odstranění plsti ) a zároveň intenzivním hnojení se první příznaky suché skvrnitosti objevují už po půl roce od založení trávníku. První reakcí je obyčejně častá frekvence a zvýšení závlahových dávek, což má za následek zvýšený povrchový odtok a stav postiženého trávníku se stále zhoršuje díky stresu suchem.

Vinice, stát Victoria, AustrálieV suchých oblastech Austrálie se k dosažení vyšší efektivity závlah (např. vinic, stát Victoria)
běžně používají půdní smáčedla, která následně omezují výpary z půdy a snižují povrchový odtok vody.

Prevence vzniku a opatření proti suché skvrnitosti

Logickou prevencí může být udržování vlhkosti půdy nad kritickou hranicí, ale tato metoda je v rozporu s běžnou praxí a navíc vyšší vlhkost povrchové vrstvy půdy pod trávníkem zapříčiňuje hromadění organické hmoty ( tedy i plsti) , což vede k agresivnímu růstu určitých trávníkových odrůd, dále snižuje účinek hnojení ( následkem je zvýšení frekvence hnojení).

Hydrofobnost půdy dokáží zmírnit půdní smáčedla, ale jen za předpokladu udržení optimálního množství organické hmoty. Pokud není dodržena tato podmínka, může navíc dojít ke zhoršení problémů s hydrofobností a k vytvoření pomalu vysychající vrstvy plsti.
Aplikací půdního smáčedla a fungicidu s velkou pravděpodobností odstraníte dosud obtížně řešitelný problém Čarodějné kruhovitosti trávníků.

Funkce půdního smáčedla - molekula smáčedel má dvě části. První hydrofobní část se nalepí na hydrofobní povrch a druhá  z ní vytváří ramena, která zachycují molekuly vody z okolí.

I když jsou půdní smáčedla synteticky vyrobenou látkou a můžou být považovány za nebezpečnou chemikálii pro životní prostředí , lze správnou aplikací výrazně snížit znečištění vod pro jeho zamezení vyplavování pesticidů a nitrátů do spodních vrstev půdy.

poradenství.jpg Více informací ke smáčedlům obdržíte na telefonu 777 606065Po dlouhé době opět aktuální

Chcete se naučit jak správně založit a udržovat trávníky? Proškolíme profesionály i uživatele.


Novinka:
* Travní směs budoucnosti odolávající zátěži, suchu a chorobám - MLD ARMANI STAR
* Ekologické odstraňování plevelů bez použití glyfosátů - InfraWeeder
* Komponenty pro profesionální závlahový systém pro profesionály i spotřebitele
* Zavlažovací vaky pro stromy
Zavlažovací vaky na stromy

 


E-shop
nejprodávanější zboží

* MLD Trávníková hnojiva
Travní směsi odolné suchu a chorobám
*  Mulčovací netkané textilie role a balíčky
*  Tkané textilie
Neviditelné obrubníkyNáš tip

Profesionální obrubníky Garden Diamond, Easy Diamond
, přímý dovoz od výrobce z USA 


Rozšířená nabídka:
* Potřeby pro zahrádkáře


           MAUKI
         MAUKI - oficiální distributor pro ČR 
  Oficiální distributor
            pro ČR

Krtek, hryzec?

víme jak na něj! 
Mauki, likvidátor hryzců, hrabošů a krtků

   www.mauki.sk

  informace pro zákazníky
         ze Slovenska


Nová cena pro přesný postřikovač Acuspray -17%

Profesionální postřikovač Acuspray


 Trávníková hnojiva, celoroční plány hnojení


Profesionální obrubník Garden Diamond

Netkané a tkané mulčovací textilie

Infekční onemocnění v trávníku

Plevel v trávníku


Profesionální postřikovače Techneat

Profesionální rozmetadla a sečky Spyker

Plastové obrubníky pro okraje trávníků a okrasné záhony

Vertikutace a jiné způsoby vyčesání plstě

Řízeně uvolňovaná hnojiva 
           Partnerský web
Jednorázová prostěradla

Masérka Lenka