Úvod » Údržba trávníků » Fusaria a Antraknózy – tradiční, celoroční choroby

Fusaria a Antraknózy – tradiční, celoroční choroby napadající především lipnici roční.

Fusarium je široká skupina patogenů. Jejím společným znakem je viditelné napadání listů, rostlinu trávníku dokáže oslabit, nebo zahubit. Její vznik je v malých skvrnách, které se propojují a napadají rozsáhlé území.

Faktory ovlivňující výskyt fusaria:

 1. nadměrná vlhkost listů a plstě, je velmi důležité udržet listovou část a vrchní vegetační vrstvu co nejsušší. Rosu z listů je dobré především v podzimních měsících odstranit stahováním – širokým kartáčem, látkou připevněnou na tyči, nebo válcování lehkým válcem atd. Existují i chemické způsoby odstranění rosy na bázi smáčedel.
 2. omezený pohyb vzduchu – choroby začínají v místech kde je závětří, neboť proud vzduchu listy snáze vysouší .
 3. zastínění – v místech dopadu přímého slunečního záření je prostředí pro rostliny trávníku zdravější než zastíněná místa kde je rostlina oslabená nižší výkonností fotosyntézy a je další dobu ve vlhkém prostředí
 4. výška seče – choroby (široké spektrum) se nejčastěji vyskytují na nízkosečených plochách pro časté stresy způsobené sečí 
 5. fusariu prospívá zásadité prostředí – od 7,5pH je pro trávníky z hlediska chorob a příjmu výživy nevyhovující. Jako preventivní opatření v období příznivém pro fusarium se může provést okyselování listů zelenou skalicí Zelená skalice sáček 1kg v eshopu nebo tekutého železa (Liquid Iron)

  poradenství.jpg
  Liquid Iron - tekuté železo - dostupnost na tel. 777 606065
  .


  Je důležité vědět, jaké pH má voda určená k zálivce (recyklovaná odpadní voda nebo vodovodní řád s vysokým pH atd.). Pozor i na aplikace vápna ve správném období, aplikace v pozdních podzimních měsících mohou fusariu prospívat. Více článek „Použití vápenců křídových a dolomitických v péči o intenzivně udržované trávníky“
 6. podstatné snížení výšky seče
 7. zajistit vyrovnanou výživu – hnojit správně zvoleným trávníkovým (ne zemědělským!) hnojivem nejlépe dle celoročních plánů zveřejněných na www.travnikovahnojiva.cz, nebo v eshopu v sekci trávníkových hnojiv rychlerozpustných, trávníkových hnojiv dlouhodobých řízeně uvolňovaných, trávníkových hnojiv dlouhodobých pomalu působících, nebo můžete využít poradenství na telefonním čísle 777 606065. Nejčastější chybou způsobující právě plíseň sněžnou je hnojení hnojivem s velkým obsahem dusíku. Správný poměr mezi dusíkem a draslíkem v podzimních měsících (od října) je 1:2 (1dusík : 2draslík).
 8. odstraňování organické hmoty – nadměrná plsť úzce souvisí se vznikem fusaria a ostatních chorob. Více o způsobech a správném načasování odstraňování plstě najdete na stránkách www.vertikutacetravniku.cz .

Při napadení fusariem:

 1. jako první obranu proveďte zvýšení seče cca. o 25% pro lepší regeneraci trávníkových rostlin.
 2. Je vodné použití přípravku na bázi fosforitanu (phosphite) PO3, který způsobí tzv. nastartování imunitního systému rostliny, ideální je Pickup ( s manganem a železem)

  poradenství.jpg
  Pickup (+ mangan) - dostupnost přípravku Pickup (+ mangan)  na telefonu 777 606065


 3. Fungicidní ochrana – postřik fungicidu obsahujícího účinné látky likvidující patogen způsobující chorobu. Více o léčbě trávníku napadeného:
  Plísní sněžnou najdete na odkazu Sněžná světlerůžová plísňovitost trav
  Antraknózou najdete na odkazu Antraknóza trávníku
  Fusariovou spálou trávníku najdete na odkazu Fusariová spála trávníku, neboli drobná plísňovitost trávníku

Fáze vývoje fusaria:

 1. V první fázi není napadení nijak zřetelné, v této fázi probíhá klíčení spór. To je vhodná doba pro aplikaci kapalného železa (zelená skalice), smáčedla pro stahování rosy. Prvním předpokladem je chladné počasí. V tomto počasí se již nevyskytuje, nebo se utlumí aktivita mikrobiální prostředí a jiné organismy jako během roku, kdy je teplo, kdy toto prostředí a organismy brání rozvoji fusaria. 
 2. Rozrůstaní choroby pod listy trávníkových rostlin formou rozrůstání mycelia. V této fázi se choroba může velmi rychle rozšířit. Tato doba je již vhodná pro fungicidní dávku a vhodné opatření pro omezení rozvoje choroby je i stahování rosy. Tato fáze je vhodná stále pro aplikaci tekutého železa. 
 3. Napadená místa jsou výraznější a dochází k úhynu trávníkových rostlin ve středech postižených míst. Použití fungicidu zabraňuje rozšiřování choroby, brání dosud nenapadené listy. Více vhodná je aplikace přípravku na bázi fosforitanu PO3 – pod obchodním názvem Pickup.

  poradenství.jpg
  Pickup - dostupnost přípravku Pickup na telefonu 777 606065

  Tato aplikace zabrání růstu dalšího mycelia infekčního onemocnění. Fungicid tedy zabrání napadení nových listů – fosforitan zabrání dalšímu rozvoji infekčního onemocnění.
 4. Další a poslední fáze je již regenerační (regenerace trávníku)– opětovné zaplnění odumřelých středů trávníkovými rostlinami. Středy začínají zasychat a živé rostliny regenerovat. Postižená místa větších rozměrů je potřeba vyčesat a provést tzv. renovaci – více v článku "Dosev lokální, nebo plošný ve formě renovace trávníku". Samozřejmostí je doplnění dostatečného množství výživy.


Antraknóza

Nejvíce napadá trávníky se zastoupením lipnic, především lipnice roční. Antraknóza je infekční onemocnění trávníkových rostlin, které trpí nedostatkem dusíku.

Více o léčbě trávníku napadeného antraknózou najdete na odkazu antraknóza trávníku


Rozlišujeme dvě formy antraknózy:

 1. Napadení rostlin v teplém počasí - vyblednutí listů, kdy je jasně vidět zažloutnutí listů s viditelnými spóry (pod mikroskopem ostrých tvarů) připravených k napadání dalších listů dotykem, nebo např. pohybem mechanizace. Identifikace antraknózy není obtížná, na první pohled postižená místa vypadají jako popálené čáry v trávníku v tvaru jakoby projetí sekačky nebo popálené pruhy od projetí kol, kdy postižená místa mají barvu slámy (výrazně žluté barvy)
 2. Napadení trávníku antraknózou v chladném období – napadení se soustředí na růstový vrchol. Typický příznak napadení rostliny antraknózou je její jednoduché vytažení z půdy díky slabým kořenům hnědé barvy namísto bílých. Dále je typickým příznakem je hnědočerná barva základen – u počátku stonku (nad kořeny).

Preventivní opatření – zvýšené dávky dusíku pro rychlou regeneraci a odrůstání postižených částí rostlin, 
Zásahové opatření - jsou fungicidní postřiky společně se smáčedly.
Antraknózu podporuje (stejně jako předchozí fusarium) : zastínění, vlhko, malé proudění vzduchu a rosa

Jako ideální řešení v boji proti antraknóze je rovněž eliminace lipnice roční všemi možnými způsoby...více na www.selektivni-herbicidy.cz, jednoděložné plevele


krtek pro levý blok.jpg

Krtek, hryzec, hraboš?

víme jak na ně!

Mauki      

      MAUKI - oficiální distributor pro ČR 
 

Oficiální distributor
pro ČR


Celoroční plány hnojení trávníků

www.hnojenitravniku.cz


Chcete se naučit jak správně založit a udržovat trávníky?


Novinky:


Zavlažovací vaky na stromy


E-shop:

nejprodávanější zboží


Doporučujeme


Rozšířená nabídka:Webové stránky


Mauki.jpg

www.mauki.sk

informácie pre zákazníkov
zo Slovenska


celoroční plány.jpg

trávníková hnojiva.jpg

travníkář.jpg


Garden Diamond.jpg

netkané a tkané textilie.jpg

choroby trávníku.JPG

selektivní herbicidy.jpg


techneat.jpg

Spyker.jpg

plastové obrubníky.JPG

vertikuace.jpg

garden-boom.jpg 


Partnerské weby


jednorázová prostěradla.jpg

masáže.jpg


kosmetika.jpg